| FLOWMYKY a întrebat:

Buna, ma ajutați și pe mine cineva cu un răspuns. Marți urmează sa plec din țara in Marea Britanie. Și vreau sa știu dacă este nevoie sa fac testul covid din țara... acolo știu ca o sa fim băgați in carantina și o sa ni se facă testul și dacă, da, trebuie sa îl fac in țara cât costa și unde se face?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa faci testul aici.

| FLOWMYKY explică (pentru anonim_4396):

Sigur? Ca mi s-a spus ca o sa îl fac acolo deci nu înțeleg ce rost are sa îl mai fac și aici... deci sigur nu trebuie?

| Lule a răspuns (pentru FLOWMYKY):

Sora mea si familia ei au plecat acum o luna in Marea Britanie si nu au facut test aici, acolo au trebuit sa stea in izolare la domiciliu doua saptamani asa cum ai mentionat mai sus. Nu stiu daca s-a mai schimbat ceva intre timp.

| FLOWMYKY explică (pentru Lule):

Mulțumesc frumos, cred ca la fel se procedează și acum.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care e diferenta dintre carantina si izolare?

Cine sunt cei care trebuie sa stea in carantina si cine sunt cei care trebuie să stea in izolare?
care e diferenta?

| Lule a răspuns (pentru anonim_4396):

Ambele inseamna acelasi lucru.

| Lule a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai corect spus carantina e o forma de izolare, dar nu orice tip de izolare inseamna carantina.

| Raimondo99 a răspuns:

Trebuie sa ai testul facut cand pleci( nu mai vechi de 48 de ore) si cand ajungi nu stiu ce faci.