| Roobbyy a întrebat:

Bună. MĂ numesc Robert și am 18 ani.
De vineri seara, pe la 19.00. dintr-o dată a început să mă doara capul și în gât. Am luat pastile.
Azi dimineața când m-am trezit iară mă durea capul, în gât și am început să tușesc
dupa a început să am febră. Imi e frig de mor. Ma doare pieptul, am nasul înfundat, abia pot respira și nu am poftă deloc de mâncare.
Oare să am covid sau o simplă răceala?
Niște sfaturi, ce să fac.
Help

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi rapid la Urgente, sa nu se agraveze.

| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil ai covid...simptomele asa spun.
Suna la medicul de familie sau la spital si vorbeste cu ei.
Sub nici o forma nu iesii din casa si nu primii pe nimeni in casa. Anunta-ti prietenii si cei cu care te-ai intalnit in ultimile 24 de ore.
sanatate maxima!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai covid.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți faci test de covid rapid. Dacă e pozitiv contactezi medicul de familie de urgență

| Roobbyy explică (pentru anonim_4396):

1.unde îl fac
2. cât costă?

| gabriellaa23 a răspuns (pentru Roobbyy):

Il poti cumpara si tu din farmacie, sau poti merge la orice clinica ce il face contra cost mai mult de 60lei nu este. Sau poti sa intrebi MF daca are si el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Roobbyy):

Acasă
Nu știu

| Daniel323 a răspuns:

De la o simpla raceala nu te doare pieptul si nu te simti rau.
Ia niste aspirina.

| Cksihja a răspuns:

De la gripă la covid două boli periculoase. Du-te la medic și o să știi ce ai, cu bolile astea nu-i de glumit.

Răspuns utilizator avertizat
| gabriellaa23 a răspuns:

Poti face un test rapid, si dupa aceea mergi cu el la medicul de familie daca este negativ sa te consulte. Poate sa fie si o simpla raceala, asa cum este si acest minunat Covid o gripa mai urata.

| Roobbyy explică:

Pot să ma duc luni la școala?
dacă nu ma duc sigur imi va pune absent
iar tata sigur mă va trimite forțat la școală, ca el zice că nu are nimic