| xEmOlOvEx a întrebat:

Revin iar cu o întrebare legată de coronavirus. Cum am mai spus, prietenul meu are coronavirus. In 3 mai si-a dat seama deoarece tatăl lui a luat de la un vecin. Tatăl lui a mers la spital deoarece avea simptome mai grave dar el a rămas în izolare pentru că nu avea simptome foarte nașpa. Acum o săptămâna tatăl lui a venit acasă deoarece au ieșit toate cele 3 teste negative. (La 3 negative înseamnă că te externează). (El nu a făcut testele) Întrebarea mea este, acum pot să mă văd cu el? Țin să menționez că polițiștii i-au dat voie să iasă din 17 mai cred. Au trecut aproximativ 2 săptămâni de atunci. Și cu cei cu care a intrat în contact sunt bine. (Trebuiau să aibă simptome macar câțiva dintre ei, deja au trecut zilele incubației).
Plus că a trecut aproape o lună de când s-a infectat. Mai exact 27 de zile. Nu știu ce să fac. Vreau sa mă văd cu el dar îmi e frică. Pot să mă infectez?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Si dupa 2 saptamani de carantina le lasa pe toti sa plece acasa, daca nu au simptome si testele ies negativ.
Chiar daca nu a avut simptome dar a fost infectat, acum este deja imunizat.
Incet cu incetul, toata populatia se va "vaccina" prin infectare in colectivitate sau prin vaccin specific.
Deci, mai repede sau mai tarziu, toti vom trece la imunizare.

| xEmOlOvEx explică (pentru Bula):

Okay dar acum pot sau nu să intru în contact cu el? Fără a fi contaminată

| Bula a răspuns (pentru xEmOlOvEx):

Poti, e alegerea ta.

| Sofer a răspuns:

Vezi dacă se simte bine și poți sa te vezi cu el.

| ionutx02 a răspuns:

Mai asteapta o saptamana macar si poti sa te vezi dupa cu el ca sa fi sigur ca nu are virusul.