| Star19 a întrebat:

Buna
Se face carantina14 zile in România dacă vii din Anglia? Indiferent dacă ai făcut testul covid sau nu?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nevoie de carantina!
Uite ce spune legea:
"HOTĂRÂRE nr. 1 din 03.01. 2021
privind aprobarea listei țărilor/zonelor/teritoriilor de risc epidemiologic pentru care se instituie măsura carantinei asupra persoanelor care sosesc în România din acestea, reluarea zborurilor din și către Regatului Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord și stabilirea unor măsuri pentru persoanele care sosesc din această țară în România".

"Art. 2 Începând cu data de 04.01. 2021 ora 19.00 se permite reluarea zborurilor spre/dinspre Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord din/către România, pentru toate aeroporturile din România.

Art. 3 (1) Toate persoanele care sosesc în România din Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord au obligația prezentării la intrarea în țară a certificatului unui test negativ, rapid antigenic sau RT-PCR pentru SARS-CoV-2, efectuat cu cel mult 48 de ore înainte de data intrării în țară".
https://stirioficiale.ro/hotarari/hotarare-nr-1-din-03-01-2021