| Ioanamaria45 a întrebat:

Buna, se poate merge la rapel pentru vaccin anti-covid fără tutore legal dacă am 16 ani?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! La vaccinare exista un formular de exprimare a acordului pe care-l poate semna doar parintele sau tutorele legal. Minorul nu poate semna acel acord.

| Mirel4412 a răspuns:

Nu. La rapel se semneaza aceleasi foi pe care le-a semnat parintele la prima doza.

| David23445 a răspuns:

Salut Nu pentru ca ești minor trebuie să semneze unul din părinți tu încă nu poți semna pentru tine pana la 18 ani după 18 ani poți face ce vrei tu