| Tpufan123 a întrebat:

Buna seara, are cineva idee unde se poate inscrie testul PCR? Am venit in Romania fara test si ar trebui sa stau 10 zile in carantina dar am facut a doua zi testul la clinica si am rezultatul negativ dar doamna se grabea si mi-a spus ca sa merg cu el la dsp si isu sau ceva de genul. A mai calatorit cineva? Are idee ce trebuie sa faci cu testul PCR? Oare trebuie inregistrat undeva?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
2 răspunsuri:
| NunuNini a răspuns:

Daca e facut in clinica, apare automat la medicul de familie, la DSP.
Cum adica se grabea? Este obligatia ei de serviciu. Ia legatura cu medicul de familie.

| NunuNini a răspuns (pentru NunuNini):

Eu am facut un test si cand am mers la medicul de familie mi-a spus: "stim, avem deja rezultatul". Deci, e obligatoriu ca cine a facut testul sa transmita rezultatul.