| Zinv a întrebat:

Buna seara.
Care sunt simptomele noului val de covid?
Cat tine incubarea?
Multumesc!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

2-3 zile si esti gata infectat!
Asa a fost la mine si 3 zile mai tarziu era si sotul bolnav.

Simptomele difera un pic de la un om la altul, dar in general sunt:
- durere de cap
- uneori ameteli
- la unii voma sau diaree
- stare de oboseala
- febra usoara (un pic peste 37 de grade)
- dureri in gat si la inghitire
- dureri musculare si osoase
- tuse
- probleme cu respiratia, nas-sinus infundate
In functie de organismul fiecaruia, poate dura intre 1 saptamana si 1 luna, starea asta de boala.

| relian a răspuns:

Cum a spus AvramD el a descris cel mai bine.Incubarea nici nu iti dai seama,pur si simplu te trezesti ca te doara gitu,faci infectie si,durere de cap nu prea,poate la unele persoane,dar ti se infunda nasu si ai o dispozitie mai naspa,adica stii cum e sa te doara gitu si sa ai nasul infundat,deci esti indispus.

Chestia este ca se ia la fel prin saliva, deci evita sa bei dupa cineva, sa folosesti sticle de apa cea baut altcineva, linguri, bla bla ce au folosit altii, adica dupa ce a gustat unu ia sa gusti si tu.Asa daca speli vasele nu iei nimic.
Ebvita sa te saruti cu o persoana care are si in rest nu poti lua chiar daca sta o persoana linga tine,nu se transmite prin aer.

Chestia este ca nu stiu ce virus este,e ceva ce sta in mucoasa bucala,nazala,acolo se cam intampla toata chestia asta,deci nu stiu daca este virus,virusurile sa stea pe suprafete,fara a intra in celule mai adinc.
In sf eu asa cred ca is tot bacterii doar ca nu a mai facut cercetari nimeni,infectie in git sigur ai,alea is de la bacterii.
Ce am auzit,vazut asa sau trezit unia direct cu durere in git, nas infundat si ceva tuse, dar tusea aia era si inainte.

Deci simptomele astea eu spun din expeprienta erau si zeci de ani inainte, eu simptomele astea le-am avut si cand eram copil, lea avut si parintii mei, deci nu-i nimic nou.Ma refer acum la ce se intampla.

La Covid ala cu senzatia aia de amareala si lipsa de putere,te culca la pamaint,te punea sa stai numa in pat,aia da cel putin eu nu am avut niciodata si nici nu am auzit asa ceva inainte,nici de la pparinti, nici de la bunici, nici de la cei batrani.

Deci ce spun acum de simptomele astea git, tuse, nas infundat astea is simptome de cand lumea, nu-i nimic nou.
Poate la unia daca is pierd mirosul si gustu sa fie ceva nou.

| seth2016 a răspuns:

Nevasta-mea, care are acum Covid, a inceput cu durere in gat, apoi temperatura si raguseala.

Daca luam si noi o sa-ti pot spune si cu incubarea happy.

| Zinv explică (pentru seth2016):

Multa sanatate!

| seth2016 a răspuns (pentru Zinv):

Thanks!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iei foarte in serios chestia asta, ceea ce nu este neaparat un lucru rau: "Specialiștii britanici în sănătate atrag atenția că infectările cu varianta Omicron au simptone diferite față de cele de până acum.
Astfel, febra și pierderea mirosului nu mai sunt atât de frecvente. În schimb, boala este însoțită de durere în gât, urmată de durere de cap, nasul înfundat și tuse."
Practic ma idoiesc ca pot face distinctia dintre o simpla reaceala/gripa si virusul, a carui existenta nu o contest, raportand fals cazuri de raceala/gripa/pneumonie.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai explicat frumos,dar pana la virus laughing unde deja bagi mina in foc,sigur este virus,asta dupa tine.
De ce esti asa de sigur? Eu din cate vad se merge tot pe teste indirecte,na venit nimeni pana acum sa arate,uite aici virusul X.
Deci nu ai cum sa bagi mina in foc,odata ce tu personal nu ai vazut,nici chiar daca ar fi vazut altii,altii pot f bine sa minta.
In ziua de azi din ce observ unia isi vind si mama pentru bani laughing

Intreb ca idee,cazurile de gripa,raceala,pneumonie ce sunt? Eu din cate stiam gripa ar fi cauzata tot dfe un virus, pneumonia de o bacterie.
Deci daca ai gripa sau ai covid e tot dracu ala, pana la urma odata ce simptomele is identice si provocate de un virus, cai zice covid cai zici gripa ce mai conteaza? Oricum nu ai cei face.
Eu pana acum nu am vazut nici un virus, nici macar la plante, unde vorba aia poti studia fara restrictii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Sunt multe lucruri pe care nu le-ai vazut tu dar sunt convins ca crezi in existenta lor. Esti cercetator in medicina si ai avut acces la mostre pentru a face astfel de afirmatii?
De ce nu ma indoiesc de existenta lui? Pentru ca a fost studiat de foarte multe persoane, chiar si medici romanii care erau impotriva vaccinului. Pentru ca s-au alocat resurse pentru cercetarea proteinelor din virus, resurse care nu pot fi alocate daca nu exista o baza. Pentru ca am avut covid si nu, nu a fost o simpla raceala.
Nu inteleg de ce ai simtit nevoia sa imi spui ca nu este o diferenta intre covid si raceala/gripa. Nu am afirmat ca sunt de acord cu restrictiile sau ca cred in gravitatea situatiei, din contra. Totusi exista o chestie importanta, mai exact faptul ca nu cunoastem inca efectepe virusului aspura corpului nostru. Sunt foarte multe persoane care s-au trezit cu diferite afectiuni dupa infectarea cu covid. Eu unul am avut o parosomie(nu mai sismteam gustul carnii, ci doar o acididate asemanatoare cepei) timp de 3 luni dupa "vindecare".
Nu am nimic cu persoanele care nu cred in existenta virusului dar urasc cand vin cu argumente stupide pentru a-si impune opinia.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu bin cu argfumente stupide, ce spui tu.Eu vin si te intreb,ai vazut tu la microscop un virus? Te intreb pentru ca eu nu am vazut,de studiat am studiat,asta ca idee,de vazut am vazut bacterii,ciuperci,dar virusuri nu.

FDeci despre ce avioane vorbesti pe aici? Te intreb direct ai vazut virus la microscop?
Astia care vin cu cauza asta,de vina ar fi un microorganism numit virus,de ce nu vin si sa il arate? De ce il detecteaza indirect,detectezi indirect pe ce baza?
Doara ca altceva nu ar putea fi sau ce? Sa vii sa spui ca o afectiune are ca si cauza un organism pe care tu nu il poti vedea,nu il poti creste,nu il poti inmulti,este o idiotenie,in ce baza faci asta?
Iti zic eu in ce baza,in baza ca oamenii is prosti si ei pot sa faca ce vor, cam asta e baza lor.
Sa spui ca este un microorganism si batut in cuie, ca altceva nu ar avea ce sa fie, asta e de fapt banuiala, este presupunere si nu ceva faptic.

Spui batut in cuie cand vezi ceva.O sa spui ca si alte lucruri nu au fost vazute, apoi sau asdeverit.Foarte adevarat,multe chestii banuite,dar nu toate,unele din ele asa este,au fost ulterior observate,pana si atomii,pana si electronii pot fi vazuti in ziua de azi,dar atentie sunt vazuti.

Virusurile de ce nu pot fi vazute? Este simplu,sa nu mai fie confuzie,sa nu mai ai de astia ca mine laughing cum ai spus tu oameni care vin cu argumente stupide,vii si arati,uiote virusul aici,cresti,inmultesti,faci colonii de le poti vedea si de pe Luna,atunci toti or sa isi inghita limba laughing

Deci tu despre ce submarine vorbesti?
Am spus ca nu este diferenta intre forma asta ce ai spius si tu si gripa,desi gripa are si altele in plus,despre asta vorbeam de ce ai zis tu omni bla bla asta.
Deci astea is simptome de raceala, la gripa te mai dor si muschii, la covidu asta ce e acu, doara durere in git, tuse si nas infundat, nu iti suna cunoscute astfel de simptome?

Despre asta am vortbit.Am zis de covidu alantu cu alterarea simturilor si lipsa putwerii,da e ceva nou,dar asta acu e exact pistol cu apa laughing exact ca si cand esti racit,asa e am gresit,gripa este mult mai rea decat covidu asta ultimu.
Deci eu am avut covid si asa cum ai zis si tu n-a fost raceala,a fost naspa,dar mai mult psihic,acel gust amarui care te teororizeaza secunda de secunda,nu mai simti alte gusturi,miros la fel,daca incercai sa faci efort te punea la pamint,da asta da,dar nu despre covidu asta vorbeam,vorbeam despre asta de acu,care este ca o raceala.

Deci tu ce argumente ai ca aceste afectiuni ar fi cauzate de virusuri? In afara dea aproba ce zic altii,pentru ca tu asta faci de fapt,esti de acord cu ce spiun altii,nu ca ai fi vazut tu virusuri,ori ca au vazut altii,de vazut nu au vazut,iti garantez asta,daca aer fi vazut nu ar mai fi venit cu teste indirecte,asta daca pircepi desprer ce este vorba aici.

In momentul cand vezi ceva,atunci este clar,il poti izola,il poti studia,poti sti cei place sa consume,cum se inmulteste sil poti inmulti pe un mediu ceva,exact asa cum inmultesti bacterii,ciuperci.

Deci eu vin cu intrebari,argument este ce zic,arata o colonie de virusuri,asa cum poti arata,sau pot arata altii colonii de bacterii d e ciuperci.
Colonii de ciuperci microscopice cred ca majoritatea oamenilor au vazut,piine mucegaita laughing deci acele cipuerci ce nu le putem vedea cu ochiul liber se inmultesc atit de mult incat devin vizibile

La fel se intampla cu orice bacterie,asa se intampla cu orice organism de pe planeta asta.
Daca mergi ppe Luna nu poti vedea sa zicem un om sau un animal,dar poti vedea o cireada de cateva zeci de mii de animale laughing.
Nici un medic nu are nimic de zis despre virusuri pentru ca nu stie nimic,pentru ca n-a vazut,dar oficial ei nu-ti dau un raspuns clar,evita cand vine vorba.
Fiecare isi tine jobu.

Na venit nimeni sa spuna ca nu exista boala,ori afectiounea X,dar una este afectiunea,alta este cauza.
Deci trebuie sa afli cauza,iar cauzele la multe afectiuni is puse in circa unui microorganism pe care nu l-a vazut nimeni deocamdata,deci un organism imaginar,ceva ce doara se banuie.

Stiui de ce medicina minte aici si spune clar ca ar fi virus? Pt ca medicina nu are voie sa vina,sa lucreze cu presupuneri laughing sa vina sa zica uite presupunem ca ar fi virus,dam cu tamiei sa vedem ce se intampla laughing nu merge asa,in medicina vii cu solutii,clare,altfel nu merge.
De aia ei vin cu soltia asta batuta in cuie, este minciuna cum le zic oamenii necesara, sa poata trece medicatii, vaccinuri, sa poata sa faca unia bani, bani f multi.

Spui ca virusul a fost studiat de f multe persoane.Cazre is persoanele alea si cum anume au studiat?
Cind studiezi ceva trebuie sa stii sic e, sa vezi corect? Studiezi ce, legat la ochi?
Asta este banuiala, presupunere.Au venit cu ideea luata de la cei cdi antichitate,daca stii despre ce vorbesc, exista ceva f f f mic c e l-au numit atom, asa ca astia cu medicina lor au preluat ideea si au zis si ei la fel, nu are ce sa fie decat un orgnism f f mic ce nu avem cu cel putea vedea, asta a fostr initial.

De atunci au aparut microscoape f performante, chiar de astea optice care pot vedea folosind lumina zile chestii de pana la 50 nanometri.

Cu argumentele astea vin eu,tu cu ce argument pro virusuri vii? Doara ca exista afectiunea? Astra stie oricine ca exista,dar o afectiune poate avea N cauze,deci sa vii sa sustii ceva batut in cuie trebuie sa si arati,asta nu indirect,sa arati ce anume? Ca sistemul imunitar reactiuneaza? Si cand esti muscat de un saroe sistemul reactioneaza,si cand iti face vaccinul ala care e de fapt un chimical la care sistemul raspunde,deci is f multe chimicale la care sistemul imunitar raspunde.

Deci pana nu vezi,pana nu stii clar ce provoaca acest raspuns,pentru mine este presupunere,de aia toate aceste afectiuni nu-s lecuite,deci nu-s rezolvate, nu exista medicatie, nu este leac, tocmai pentru ca nu stii impotriva cui lupti, sa stii ce sa-i dai sa-l elimini, asa cum is cazul la bacterii cu antibiotice.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu virusul sa mers pe ideea eliminarii microorganismelor cunoscute.Deci te uti vezi ca nu-i bacterie, vezi ca nu-i ciuperca, atunci ce poate sa fie? Deci este un alt organism zic ei ce nu il putem vedea, nul putem identifica.

Cam asta este ideea pe care sa mers cu virusurile.De asemenea sa mers si pe faptul cine face ca sistemul imunitar sa raspunda? Pai se stia atunci ca doara un alt organism strain care patrunde in corpul nostru face ca sistemul sa raspunda.

Cam astea is ideile pe care sa mers,eu asa cred,nu am citit,nu am auzit la nimeni,asta e parerea mea.
Dar cum noi nu stim toate piesele din organism,nu cunoastem exact cum functioneaza fiecare,raspuns din partea sistemului imunitar poate apare poate si din alte cauze,nu neaparat ca ar fi un organism strain.

Dar la ce se cunostea la ora aia si ce se cunoaste acum,tot asta ar fi un posibil raspuns,sistemul raspunde la atacul unor agenti externi.
Dar este cum am zis singura posibilitate si de aia se ia ca atare, ca altceva nu ar avea ce asa fie.

Deci de aia este virus si nu-i altceva, dar de vazut nu l-a vazut nimeni.
Iara eu cum is genul pana nu vad nu cred, plus cas multi asa, plus ca asa trebuie sa se lucre in medicina, am dreptul sa fiu neutru ori sa nu iau de bun ce se presupune.

Asta nu inseamna cas cum zici tu ca vin cu argumente stupide.Asa si religiosii au dovezi, indirecte laughing pe care stiinta na putut sa le explice,, deci inseamna ca exista Dzeu? Ca la unele chestii alta explicatie nu-i

| StripperRaoul a răspuns:

Ce incubare vreo 3 zile depinde de om ii greu sa zici ca organismele reactioneaza diferit