| eanadandre a întrebat:

Buna seara! Postez o intrebare aici pentru ca pe google nu gasesc explicatii.Nu cred ca voi gasi aici dar incerc...mama mea a murit ieri dupa-amiaza.Azi noapte tata a stat cu ea si a vazut ca mama mea avea lacrimi la ochi...azi a fost spalata, tot si in seara asta cand s-a mai uitat tata la ea (este acoperita) iar avea lacrimi crying bunica zice ca plange pentru ca m-a lasat singura (am 14 ani si aveam o relatie foarte buna cu ea)

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand, te rog sa primesti condolantele mele!
Am intalnit asemenea manifestari la persoane decedate.
Explicatia este ca, apa ramasa in corp nu mai este retinuta de muschi si o parte poate curge afara (prin ochi, gura, sau ca urina etc.).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai cum să găsești pe Google. După deces mama ta nu poate să mai plângă, nici ochii săi să producă lacrimi.

| doctorandus a răspuns:

Daca ai dubii, cheama un medic.

| eanadandre explică (pentru doctorandus):

Nu am de ce sa chem

| Furnicuta000 a răspuns:

Imi pare foarte rau. Condoleante.

Chiar si dupa deces, unele corpuri secreta fluide cum ar fi lacrimi sau urina, nu toate dar se intampla. Asta ar fi o explicatie stiintifica. Daca vrei sa cauti o explicatie spirituala... orice e posibil. Povesti sunt multe cu semne date de persoanele decedate, unele semne chiar explicite

Răspuns utilizator avertizat
| Mirel4412 a răspuns:

Propabil tatal tau e doar socat de ceea ce s-a intamplat, si cauta argumente peste puterea lui de intelegere, pentru care mama ta a parasit lumea materiala. lucrul asta il facem toti, probabil ca mama ta avea lacrimi, au ramas acolo, habar nu am. Sper ca o sa fii puternica si fericita daca mama ta a fost o femeie buna, deoarece l-a intalnit pe Dumnezeu, si o sa stea cu el pentru vesnicie. Daca as sti ca parintii mei ajung in rai, as fi cel mai fericit om.

| gratargratar a răspuns:

Am auzit de o astfel de reactia la multe persoane decedate, inclusiv la rude apropiate. Cred ca este doar o reactie fiziologica. Organismul trece prin niste transformari fiziologice inclusiv dupa moarte. Aceste transformari converg toate spre descompunere in elementele fundamentale (dupa cum spune in Biblie, "Pamant esti si in pamant te vei intoarce"). Sunt reactii catabolice, cu eliberare de energie. Probabil si secretia lacrimala face parte din acestea, ca urmare a degradarii glandelor exocrine aferente si (probabil) declansarea unui reflex de secretie datorita micsorarii in volum a celulelor locale. Sunt destul de sigur ca daca ai examina lacrimile la microscop, ai descoperi ca nu au saruri (sau daca ai gusta din ele, ai realiza ca nu au gust sarat).

| outsidethebox a răspuns:

Te rog sa crezi ceea ce te face sa fii impacata cu situatia, dupa cum iti spune tie inima... Sincere condoleante familiei si multa tarie si stapanire de sine, tie.
Dumnezeu sa o ierte!