| FredericChopin a întrebat:

Bună seara, voi credeți ca ar fi posibila o viitoare pandemie? Eu sincer nu, nu cred adică e cam de vreme și mai e și un război la granița, adică nu ar fi nimeni asa de nebun nu ca iese direct revoluție în cel mai rău caz sau direct război mondial în fine, cam ar trebui sa-mi fac griji la variola maimuței?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pandemiile nu tin cont de razboi, revolutie sau vreme, ele sunt produse de virusi care calatoresc peste tot in lume extrem de usor, fiindca sunt foarte contagioase, iar omul care calatoreste cu avionul, trenul sau masina, duce virusul peste tot in lume.
da, ar trebui sa-ti faci griji mai departe de infectia cu covid si categoric de variola maimutei.
Inca sunt mii de morti si miliarde de infectari zilnice, cu covid.
Protejeaza-te! Macar ca sa nu-ti infectezi parintii si bunicii, ca ei au sistem imunitar compromis si pot murii.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Posibil, dar nu cred că va mai fi atata mediatizare. Boala a devenit aproape banală. Va trebui să ne obișnuim cu ea. Prima "tulpină" a fost cea mai înfiorătoare, apoi, parcă, au devenit din ce in ce mai blânde.

| Brizbriz a răspuns:

"acum 9 ore | FredericChopin a întrebat:
Bună seara voi credeți ca ar fi posibila o viitoare pandemie eu sincer nu nu cred adică e cam de vreme și mai e și un război la granița adică nu ar fi nimeni asa de nebun nu ca iese direct revoluție în cel mai rău caz sau direct război mondial în fine cam ar trebui sa-mi fac griji la variola maimuței?"

dap, o sa fie alt covid curand, variola maimutei e doar o gluma pentru se raspandeste NUMAI prin contact intim

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Nu, stai liniștit! Am sunat acum virusul și i-am spus că avem război și a zis că OK, nu se bagă.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Smh... is atatea boli mult mai contagioase si periculoase in lume iar tu iti faci griji de "variola maimutei" :/ mai lasati stirile ca nu va fac bine! Poate mai scot astia un vaccin, ca sa va vaccinati si cu ala LOL

| alexandradlr a răspuns:

Sigur nu o sa mai vina o viitoare pandemie, cel puțin în următorii 5 ani deoarece este prea aproape de cea care a trecut. De variola maimuței nu are rost sa îți faci griji ca nu se ia asa ușor.

| floresdemayo a răspuns (pentru alexandradlr):

Deci, războiul mai durează 5 ani?
Ăștia doi (virusul &războiul), parcă fac cu schimbul... laughing