| Mahna a întrebat:

Bună!
Sunt curios dacă cineva de pe aici a întrebat vreun medic dacă este ok să se vaccineze imediat după ce a avut covid.
Site-urile guvernamentale străine spun, majoritar, că după ce ți-a trecut boala și te simți mai bine poți face imediat vaccinul. Am auzit însă că anumiți medici spun că nu te poți vaccina 6 luni pentru că nu știu ce efecte ar avea asupra organismului și alte lucruri de genul.
Situație ipotetică:
1. Iei prima doză.
2. Faci covid. Te vindeci.
3. Iei doza a doua la timpul stabilit (programat)? Sau amâni 6 luni și reiei schema de vaccinare?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Jonas94 a răspuns:

Salut!
Am un coleg de muncă, care a ieșit pozitiv la testul Covid (test antigen-confirmat cu RT-PCR), în aceeași zi în care s-a vaccinat.
Medicul i-a recomandat să se vaccineze cu a doua doză din vaccin, la o lună după ce au debutat simptomele.
Asta s-a întâmplat în aprilie anul acesta.
Colegul are 27 de ani, clinic este sănătos.
Am două colege care au făcut Covid în luna asta, iar medicul de familie le-a recomandat să-și facă vaccinul la 3 luni după ce au făcut boala.
Cel mai probabil medicii țin cont și de problemele de sănătate, cât și de vârsta pacientului.

7 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Este ca si cum ai face virusul de 2 ori consecutiv, nu si-ar avea rostul timp de 6 luni laughing.

| Hammurabi a răspuns:

Am avut Covid în martie anul ăsta.
De atunci mi-am tot făcut teste de anticorpi cam din 2 în 2 luni,
Ultimul a fost pe la jumătatea lui septembrie. Am acelaș nivel de anticorpi ca imediat după boală.
De ce aș fi tâmpit și m-aș vaccina aiurea?

| Mahna explică (pentru Hammurabi):

Certificat verde. alt motiv nu prea știu nici eu?

| Hammurabi a răspuns (pentru Mahna):

Am certificat verde că am trecut prin boală.
Nu trebuie să mă vaccinez.
Nu trebuie decât să-mi fac test anticorpi din 6 în 6 luni.

| gratargratar a răspuns:

Nu are rost sa te vaccinezi dupa ce ai facut covid, pentru ca imunitatea dobandita pe cale naturala este mai puternica decat cea dobandita prin vaccin. Vaccinul se adreseaza doar anumitor antigene ale virusului, pe cand imunitatea naturala se adreseaza tuturor antigenelor.

| GiuliaMariaaa a răspuns:

Nu are rost. Cum a mai spus cineva, e ca și cum ai face virusul de 2 ori consecutiv.

| Amimanera a răspuns:

Ar trebui intrebat un specialist in virusologie, imunologie, biologie moleculara si oricum parerile sunt impartite.
Dar avem aici pe site multi dorei care recomanda vaccinarea oricum oricat si oriunde.