| lorena66 a întrebat:

Acum o saptamana am plecat cu familia la mare, toti sănătoși tun. Stam in acelasi apartament cu aerele condiționate pornite cat suntem plecati. Zilele astea tata nu se simțea prea bine(il durea in gat, la fel si pe mine) si tusea. Ceilalti erau in regula si inca sunt, dar noi doi cred ca suntem "răciți". Problema e ca de cateva zile am observat ca la piciorul drept am probleme cu încordarea de vreo 2-3 zile, acelasi timp in care au inceput durerile in gat. Aseara aveam o afta in gura pe care am spart-o(fac des) si nu simteam deloc gust de sange; am crezut ca poate de data asta nu era vascularizata si cand m-am intors in camera de hotel am observat ca imi curgea sange iar eu nu-i simteam gustul deloc. E posibil sa fi luat corona? Parintii zic ca poate e de la aerul condiționat, dar am cautat simptomele virusului pe net, iar problemele cu musculatura, pierderea gustului si durerile in gat fac parte din aceeasi categorie.(inca nu vreau sa dau un test, poate doar sunt racita, nu voiam sa cauzez panica—dar daca nu simt nici azi gustul voi discuta cu ai mei si despre asta)

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu ai gust si miros sigur nu e de la AC. Plus la mare e focarul cel mai intens

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai doar fobie de covid.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce nu stati acasa, nu aveati ce cauta la mare, inconștientilor. Acum roaga te sa nu fi luat Covid

| szmotovio a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Sa intelegem ca tu te-ai izolat intr- o bula de cristal?
Daca cumva are covid putea lua de oriunde.

Bula
| Bula a răspuns:

Eu am mancat la tara supa de pui fierbinte si m-am ars la limba. Timp de o saptamana n-am simtit nici un gust, iar prin nas simteam doar uneori miros de pene oparat (alt miros nu).
Inca mai traiesc. big grin

Aaaa... am uitat sa spun ca, asta s-a intamplat anul trecut, cand coronavirus inca nu a fost la "moda". tongue

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, e foarte posibil, mai ales daca ti-ai pierdut si gustul. Un prieten a fost de curand in spital cu COVID-19, simptome destul de usoare, insa nu a avut miros deloc si gust vreo 4 zile.

| Simpatic a răspuns:

Faceti test asa e de bun simt si daca cumva aveti corona sa nu dati si la altii, e de bun simt cum ziceam, pe de alta parte poate nu este si sunteti ok, ar fi si mai bine nu?
Daca romanii ar sta naibii macar in acest an nefast acasa si nu s-ar mai duce la mare ce bine ar fi, dar deah romanul nu prea are simtul raspunderii si asta se vede pe toate planurile!

| Yuoia a răspuns:

Ar trebui sa nu fiti inconstienti si sa va faceti testul urgent. Azi.

| Panamax a răspuns:

De cand cu virusul asta nimeni nu mai face raceala normala, au trecut toti direct la covid.

| Legion7X a răspuns:

Da, cum au zis și ceilanți trebuie să faci testul COVID. Puteați și voi să mai așteptați până trece cu pandemia asta. Este perioada cea mai grea pentru distracții în aglomerații mai ales la mare, care stați unul lângă altul.

| goguPatent a răspuns:

Eu nu am auzit de racelinsi viroze cu pierderea de gust. Doar la covid am auzit de asa ceva

| AnnabellaBB a răspuns (pentru goguPatent):

Nu vorbi prostii.
De când eram mica am avut la fiecare raceala pierderea gustului și a mirosului.
Am avut coronavirus și tot asa a fost. 4 zile nu am simțit miros și nu am mai avut gust. Mi-am revenit după 3 săptămâni. Fără antibiotic, doar Paracetamol și Vitamina C. Asta am primit de la doctorul meu de familie, locuiesc în Germania.

| CristianaMaria a răspuns:

Nu e de gluma cu asta. Daca iti este asa de frica sa iti faci testul, sper ca macar sa stati izolati sa nu dati si la altii.Macar in privinta asta sa fiti responsabili.Ai grija...sa nu se agraveze si la voi. Daca acum esti cat de cat ok, nu stii cum te vei simti maine, sau poimaine.