| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU! Am facut testul rapid covid de la scoala si a iesit pozitiv dar cu o linie cam stearsa dar se vede.Acum o saptamana-doua am luat contact cu o ruda care acum e la spital destul de grav (ma luase in brate si ma pupase cand ne-am vazut). Mai avand un test l-am facut si pe acela si la asta aproape nu se vede deloc dar tot e ceva. Credeti ca imi vor face cei de la dsp test pcr daca e asa? (am mai avut covid in octombrie si mi se pare ciudat) Multumesc

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
4 răspunsuri:
| Iulius95 a răspuns:

96% din testele rapide dau greș, am pățit de multe ori. Indicat pentru liniștea ta și pentru siguranța celor din jur e sa mergi la spital să-ți facă un test pcr, ala sigur nu va da greș. Sau suni la medicul de familie și ii explici situația și el o sa te îndrume cel mai bine. Sănătate multa

| eanadandre a răspuns (pentru Iulius95):

Trebuie neaparat sa merg la spital? nu ii pot suna?

| Iulius95 a răspuns (pentru eanadandre):

Sună-l pe medicul de familie, o să-ți spună el ce e de făcut, sau dacă ai numărul de la spitalul din orașul de unde te afli poți suna și te îndruma ei

| suntserios a răspuns (pentru eanadandre):

Nu trebuie sa mergi la spital. suni la dsp si trimit ei pe cineva sa te testeze in 24-48h