| Deniz23 a întrebat:

Am o cunoștința care este infectata cu covid 19 starea lui este gravă, a făcut un stop cardio respirator iar acum este intubat și sedat fiind in coma. Azi au trecut cele 72 de ore care se spun ca sunt critice și decisive prin urmare au încercat să-l trezească pentru a putea să-l vada (mă exprim pe scurt) și au vrut sa vada ca poate respira singur ceea ce nu s-a întâmplat, acum este din nou sedat și intubat. Întrebarea mea este câte zile îl vor putea tine? când îl vor deconecta? Bănuiesc ca nu-l pot tine la nesfârșit având in vedete ca doctorul a spus ca după 72 de ore dacă nu își "revine" șansele scad pe zi ce trece. Am avut iar o cunoștința mai îndepărta care a făcut infarct fără covid și l-au ținut aprox. 7 zile nu l-au deconectat. Îmi cer scuze ca este asa lung " mesajul"

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Asta depinde de medici, de spital, de pacient, nu avem de unde sti noi.

| NLS a răspuns:

Un coleg de munca (54 ani) a fost indus in luna aprilie in coma, si dupa 5 saptamani si-a revenit.
La inceput avea doar 30% din plamani functionali, si abia putea respira, facea 10 pasi si pica, insa acum e in refacere si incepe sa umble.
Insa asta se intampla in Gemania, si a stat tot pe la recuperare pana acum, exercitii speciale...
Speranta exista, insa trebuie sa il ajute putin si inima, iar in plan secund - sistemul imunitar, si plamanii.

| Eireann a răspuns:

In Romania nu se practica deconectatul decat daca persoana respectiva este fie moarta, fie in moarte cerebrala (care este urmata de moarte propriu-zisa destul de rapid) dar asta de obicei la cererea familiei. O persoana intubata poate sa intre in stop cardiac neresuscitsbil si atunci moare. Daca persoana cu infarct a fost deconectata atunci era in moarte cerebrala si s-a facut cu accordul familiei sau cel mai probabil a murit fiindca muschiul inimii era afectat.

| Vântulalb a răspuns:

Depinde foarte mult de organismul pacientului si de existenta altor afectiuni. Iar daca e in coma, perioada poate fi foarte lunga. Ii doresc sa se faca bine cat mai repede.