| zedje a întrebat:

Am si eu o intrebare destul de serioasa pe timp de starea de alerta, bun, am voie iesi pe afara dupa ora 22:00 pe timp de stare de alerta?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

S-a scos acea prevedere legala. De luni poti si pleca din localitate fara declaratie.

| Sofer a răspuns:

Ai voie dar sa nu uiți de masca de protecție.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,ai voie dupa 22:00
Dacă vrei să ieși din localitate iti trebuie declaratia si masca obligatorie!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-ti trebuie nici o masca. Masca doar in spatii publice inchise.
Declaratia - pana pe data 31 mai inclusiv - este aceiasi si noaptea ca si ziua: doar cand parasesti localitatea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Eu port si masca, în caz de orice! Da, doar daca părăsești localitatea.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este obligatorie masca daca parasesti localitatea. Si eu o am in buzunar, pentru eventualitatea ca intru intr-unspatiu inchis, indiferent ca este in localitatea de domiciliu sau nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Bine,eu credeam ca trebuie cand părăsesc localitatea. Si eu o tin la mine (masca)