| anonim_4396 a întrebat:

Cât durează izolarea asta aproape totala in România?
Adică sa nu putem ieși pe afara ca da poliția amenzi și lucrurile astea?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
25 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

E greu de anticipat. Pentru mine insa, un lucru e cert: omenirea va iesi schimbata din criza asta. Lucrurile probabil nu vor mai fi la fel ca inainte. sad

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mult.

| Inutarh a răspuns (pentru wildthing):

Da...dar vreau sa știu cât mai durează.

| Inutarh a răspuns (pentru supadeceapa):

Cat

| wildthing a răspuns (pentru Inutarh):

Pai tocmai ti-am spus...e greu de anticipat. Cred ca nici autoritatile nu stiu.

| Inutarh a răspuns (pentru wildthing):

Dar nu au spus nimic cu aproximație la tv?

| wildthing a răspuns (pentru Inutarh):

Din cate stiu eu, starea de urgenta s-a declarat pe 30 de zile cu posibilitatea de prelungire (daca sa nu ma insel), dar nu mai tin minte cand a inceput...si dupa parerea mea, cu siguranta se va prelungi. Problema asta nu va fi nici pe departe rezolvata in doar 30 de zile.

| Inutarh a răspuns (pentru wildthing):

Offf doamne

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Inutarh):

2-3 luni, minim.

| Inutarh a răspuns (pentru supadeceapa):

Așa mult?

| InvatamProgramare a răspuns:

Am vazut unele estimari ca asta se va intampla nu mai devreme de 1 mai.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Inutarh):

Chiar și mai mult, adică gândește-te ce se întâmplă în lume acum, oamenii mor (ieri Italia a doborât recordul, 969 morți într-o singură zi), sunt diagnosticați tot mai mulți pe zi ce trece (18k pe zi numai în SUA), nu există vaccin etc.

Nu avem cum să ghicim cât va dura, dar în orice caz nu e ceva ce se rezolva de pe o zi pe alta, probabil apogeul o să fie în prin mai.

| Inutarh a răspuns (pentru InvatamProgramare):

Ce? Izolarea sa nu se termine pana la 1 mai?

| Inutarh a răspuns (pentru supadeceapa):

Offf doamne... mulțumesc.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru supadeceapa):

Mai ales că încă există dobitoci care ies din casă și se plimbă laughing. Am văzut o poză din Timișoara azi, era o stradă cu tarabe pline, sper să fie fake.

Stați naibii în casă, să nu se mai răspândească.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista aproximare la asa ceva. Dar minim 1 luna sigur mai stam. Eu după mintea mea, raportandu ne la China care a trecut prima prin asta probabil 3 luni.

| JicaContra a răspuns:

Izolarea o sa se termine doua saptamani din momentul in care nu mai apare nici un caz nou, suntem departe, departe, DEPARTE de asta

| anonimg a răspuns:

Statul este obligat sa spuna durata ordonantei de urgenta. Nici eu nu stiu.

"Ordonanța militară cuprinde:
a) titlul și numărul acesteia;
b) autoritatea militară emitentă;
c) baza legală a acesteia;
d) perioada de aplicare a acesteia;
e) regulile și măsurile speciale care se dispun în zona în care s-a instituit starea de asediu sau starea de urgență, precum și sancțiunile aplicabile în cazul nerespectării acestora;
f) autoritatea abilitată să asigure aplicarea și respectarea dispozițiilor acesteia;
g) modul de aducere a ei la cunoștință populației;
h) data, ștampila și semnătura autorității emitente."
Sursa: https://lege5.ro/......nta-1-1999

Deci punctul "d" ne intereseaza. Daca cineva il gaseste este rugat sa il publice aici.

Răspuns utilizator avertizat
| Inutarh a răspuns (pentru anonimg):

????

| anonimg a răspuns (pentru Inutarh):

Vreau sa spun ca statul roman este obligat sa spuna si durata de timp a starii/ordonantei de urgenta.

| Fatamuntilor a răspuns:

Teoretic,cat dureaza starea de urgenta! Praactic si 3 luni!
Dar depinde si felul i care oameniii inteleg ca izolarea insemna izolare sipoti iesi afata fara un motiv bine intemeiat!
Cea ce noi trebuie sa intelegem este ca daca stai in casa raspandirea virusului are sanse sa incetiteasca.
In tot cazul se vorbeste de achizitioanarea de echipamente pe termen lung...

| Mosotti a răspuns:

Nimeni nu stie! Stai acasa, relaxeaza-te, ai calculator, telefon, TV, sunt multe de facut la astea, socializezi cu prietenii pe skype cu web sau fara, ai jocuri ai multe, ai voie sa iesi dar nu prea departe de casa, normal ca nu ai voie sa iesi unde vrei, singura solutie sa rezolvam si sa treaca cat mai repede, este statul acasa.

Daca nu respectam, poate dura luni de zile, daca respectam, in maxim 1, 5-2 luni s-ar putea rezolva. Nu e de glumit, stai si protejeaza-te, ca ataca si tinerii destul de agresiv de multe ori.

| JicaContra a răspuns:

Pana cand... una din 3
1. nu mai apar cazuri noi... DELOC
2. apare un vaccin si nu mai apar cazuri noi... DELOC
3. apare un medicament si nu mai apar cazuri noi... DELOC

iar in momomentul asta suntem saptamani departe de aplatizare (cazurile noi nu sunt in numar crescut ci in numar constant) si luni pana la scadere, deci eu imi pun banii pe luni bune!

| nukeyly a răspuns:

COVID_izolarea asta_de cand cu Facebook si telefoanele moderne [touch-me] ca nu-si ridica omu pe strada si-n autobuze ochii din telefon, acolo pe 5G e toata viata lui, acum suntem izolati si avem timp sa ve adancim si mai mult in viata virtuala[cu consecinte grave pe termen lung] de pe Facebook de pe telefon sa ne innecam in likeuri si selfie poate ni se opreste un emoji in gat si ne sufocam_acum 30 de ani copii ieseau la joaca si socializau cu copilaria cu natura cu alti copiii, acum tot e pe net, pe mail, pe smart-tv, pe mdkf-tableta, se duce dracului totu_timpul va spune_da cu izolarea mai vine un lucru bun poluarea din orase scade deci respiram un aer mai curat