| Andreea1024 a întrebat:

Buna TPU. Ieri am fost confirmată pozitiv Covid-19. A fost o testare rapida antigen și în 2 minute a ieșit rezultatul pozitiv. Acum sunt in izolare și as vrea să știu dacă pot să părăsesc domiciliul pentru a face testul PCR. Nu cred că am covid, eu cred că este o simplă răceală sezoniera. Vă mulțumesc!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, categoric NU poti parasii domiciliul fiindca vei fii controlat acasa si daca incalci legea, risti amenda masiva.

Daca ai iesit pozitiv la testul rapid, nu poti iesi pozitiv din cauza unei raceli banale, ca nu se poate detecta alta infectare cu acest tester.

2 răspunsuri:
| Vântulalb a răspuns:

Nu. Nu ai voie. Anunti DSP-ul. Iti trimit ei echipa de testare acasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai voie.