| anonima188888 a întrebat:

mama azi a avut ore la scoala de soferi si pe instructor l-a apucat febra si greata si noi credem ca are covid dar dansul nu cred ca se va testa... mama zice ca ea a avut masca dar el nu prea a tinut-o. Ce trebuie sa facem? Cum ne putem testa daca instructorul nu e confirmat? La cate zile dupa contact se pozitiveaza mama ca sa se poata testa si sa fie confirmata ca sa mergem la spital? Acum niciunul dintre parintii mei nu au simptome dar mai mult ca sigur instructorul are covid si clar i-a dat mamei.Trebuie sa anunț la scoala? Eu le-am zis alor mei sa ne autoizolam 14 zile dar ei zic ca nu cred ca au luat... eu nu vreau sa raspandesc virusul mai departe

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
| Digikey a răspuns:

Este posibil ca mama ta sa aiba anticorpi si sa nu se intample nimic cum este posibil ca in 4 zile sa inceapa cu o mica durere in gat, apoi durere de cap putina febra etc.

| anonima188888 explică (pentru Digikey):

Deci 4 zile e termenul?

| suntserios a răspuns (pentru anonima188888):

Termenul e de 14 zile
pana atunci poate face sau poate nu face.
nu ai de unde sti.

| Digikey a răspuns (pentru anonima188888):

In 4-5 apar primele simptome.
Si sunt suficient de clare. Durere in gat, durere de cap, stare generala de oboseala, chef de facut nimic, putina febra 37 si ceva incat nu stii ce sa crezi etc. Dupa inca 4-5 dispar treptat gustul si mirosul, si te tine minim 3 zile.Ala este deja semn clar de covid. Putina tuse seaca mai spre sfarsit si iti vei da seama ca obosesti mult mai repede.

| anonima188888 explică:

Dupa ce zicea mama ca a avut dansul: oboseala, febra, greata, stare extrem de proasta de abia mai mergea, astea sunt simptome clare de covid dar problema e ca dansul nu vrea sa se testeze si stau cu o frica enorma sa nu ne apuce si pe noi simptomele...

| movi a răspuns:

Sa isi faca mama ta testul daca crede ca a luat virusul.

| AndonAleksandru a răspuns:

.