| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU. O intrebare pentru cei ce au facut vaccinul impotriva covid.
Ce reactii adverse ati avut? Cate zile ati avut aceste reactii adverse? (Precizati si tipul vaccinului facut. )

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
16 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Un unchi mai bătrân de al meu a murit după vaccin

| Simpatic a răspuns (pentru Adry05):

Esti sigura ca din cauza vaccinului sau poate a fost o concidenta de probleme cardiace etc
Nu-s nici pro nici contra, dar mi se pare cam ciudat sa mori din cauza vaccinului, asta daca nu a facut soc anafilactic cumva? soc ce il poti face si la un vaccin antigripal, si la orice alta injectie, sau la o intepatura de viespe de exemplu.

| Adry05 a răspuns (pentru Simpatic):

Nu știu, l-au dus să-i facă vaccinu și după el a făcut febră mare și l-au internat că se simțea rău și apoi a murit

| suntserios a răspuns (pentru Adry05):

Asa scrie pe certificatul de deces la cauza mortii? Vaccinul anticovid? Ce reactii a produs vacciul si ce organe au fost afectate de aceste reactii?

Daca exista intr-adevar un asemenea caz corect si normal e sa dai toate datele sa informezi corect. zic si eu.

| Adry05 a răspuns (pentru suntserios):

Nu i-am văzut certificatu și nu știu toate datele astea, eu am zis pur și simplu că după ce i-au făcut vaccinu i s-a făcut rău și peste o zi/2 după ce l-au internat a murit

| suntserios a răspuns (pentru Adry05):

Si uite cum se nasc fake news.
Ca Gigi citeste pe net ca unghiul lui Vasilica a murit de la vaccin desi Vasilica habar nu are de ce a murit in realitate.

Si Gigi ii zice lui petrica ca stie el ca vaccinul ucide, si Petrica ii zice lui Marcela si ai prins ideea...

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Ai mare dreptate. Cunosc cazuri si pot spune ca mai ales la țara unde cei batrani nu sunt informati corect... ajung sa circule tot felul de stiri aiurea. Bunica a fost speriata de o vecina ca daca a facut vaccin va muri, ca sigur in cateva zile ajunge o leguma. Si bunica săraca mai avea putin si facea atac de panica din cauza unei idioate care habar n-avea de viata ei. (Bunica e super ok, a facut si rapelul si totul e bine) Si uite asa nu mai vor sa se vaccineze ăștia batrani.

| nukeyly a răspuns (pentru Adry05):

Deci:
Dracu e in detalii, oficial nu poate muri NIMENI de la vaccin.
E imposibil, ca si TITANIC nici ala nu s-a scufundat!
Inca pluteste in/sub apa.

| Mosotti a răspuns:

Pe termen lung nu prea mai are ce sa apara, daca e okey imediat dupa, va fi si mai in colo, deja vaccinul iese din corp, mesajul ala e trimis sa invete corpul ce sa faca si atat. Produce anticorpi pentru proteina virusului si aia e.
Nu e ca si cum ai lua zilnic un medicament si dupa 1 an pot aparea chestii nasoale.

| Mosotti a răspuns:

Pai proteinele straine se folosesc strict in contracararea virusului si atat, a fost invatat sa aiba ca target doar asta, nu altele.

| Sofer a răspuns:

Nu am avut ca nu l-am făcut.

| Nilsson a răspuns:

Să știi că mi-a fost șters și ultimul răspuns, bănuiesc că tot în urma unor raportări.

Mai încerc o dată să răspund cât pot de concis:

Reacțiile adverse trebuie evaluate inclusiv pe o perioadă lungă de timp, ani de zile, nu doar să nu apară vreo reacție adversă pe moment.

Deci nu îți poate răspunde nimeni corect la întrebare.

| anonim_4396 explică (pentru Nilsson):

Eu eram curioasa de reactiile de dupa vaccin...
Pe termen lung nu stie nimeni...dar oricum nu cred ca vor fi. Cel putin nu cred ca vor fi grave

| Nilsson a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici eu nu cred ca o să fie vreo reacție adversă gravă moment, altfel nu le scoteau pe piață.
Dar la fel ca și aditivii alimentari, dacă îi consumi, nu pățești nimic.
Însă pe termen lung...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

AstraZeneca nu are ARN mesager...eu consider ca e mai sigur chiar daca eficacitatea e mai mica si reactiile adverse mai puternice sa zic asa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu exista suficiente studii care sa arate ca e sigur pentru categoria aia de varsta.