| Denysa0012 a întrebat:

Buna, TPU! Pun o intrebare in legatura cu scoala online. Este posibil să se puna mai mult de o notă elevilor in perioada aceasta? De exemplu 2 sau se poate pune doar o singura nota?
Vreau răspunsuri sigure, multumesc!

2 răspunsuri:
| Fdss a răspuns:

Raspunsul este da! Ministerul educatie si Cercetaii a anuntat oficial ca elevii pot primi note in plus pentru marire. De exemplu fiica mea la geografie avea o nota. A mai primit inca o nota, iar apoi i-a cerut profesoarei sa-i mai dea o sarcina de lucru pentru a treia nota ca sa isi mareasca media. Cu toate acestea depinde mult de profesor. La mai mult de jumatate din toate materiile fiica mea nu a tinut pana acum (si probabil nici de acum incolo) nicio ora. In astfel de cazuri greu de crezut ca vei primi 2 note!
Oricum daca un profesor nu este prea activ, nu tine ore online si nu va da sarcini de lucru pentru marire de medie cel mai ideal este sa afli de la diriginte/diriginta un numar de telefon sau si mai bine mail-ul acestuia si sa ii scrii in legutura cu asta. Majoritatea profesorilor apreciaza mult ca te intereseaza de notele tale si o sa te ajute dar ai grija la formulare si sa ai grija sa nu scrii la ore tarzii (ex. la ora 22).
Altceva important: Nu comunica cu profesorul in legatura cu notele pe un grup comun. Stiu ca e mai usor dar trebuie sa observe ca iti dai interesul daca vrei o nota bunalaughing

Alte cazuri: La scoala mea colegii mei profesori au dat in unele cazuri chiar si 3 note deci pentru totdeauna an lamurit dilema ta!?

Concluzii: Raspunsul este da dar depinde si de profesor dar cel mai bine îi adresezi problema în privat în niciun caz pe un grup al clasei! Bafta si Succes in continuare!

Cu drag
Alexandra Savescu, psiholog si doctor in psihologia pedagocica intraneuronala, cercator la Universitatea Harvard in psihologia neuro-kinetica. In prezent sunt profesoara de psihologie la CN Emil Racovita Cluj Napoca?

| Denysa0012 explică (pentru Fdss):

Multumesc foarte, foarte mult! Profesoara mea de fizica nu stia daca este posibil acest lucru. Mai aveam nevoie de doi de 10 pentru a imi iesi media 10. Era singura materie la care riscam sa termin cu 9