| Alqumo a întrebat:

Buna TPU! Sunt un copil. Am 11 ani. Am COVID-19 varianta omicron. Si sunt izolat la mine in camera. Parintii se tem de covid si nu ma lasa sa ies din camera. Imi puteti ce sa fac la mine in camera singur? Pentru ca deja au trecut 3 zile si mai am 7 zile si simt ca innebunesc.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Zinv a răspuns:

Poti sa faci sport (flotari, abdomene si genoflexiuni), sa te uiti la filme, sa te joci pe calculator sau cu jucarii (lego sau altceva), invata la materiile la care nu stii sau citeste carti.
Si eu stau in carantina si cam asta fac.
Inainte faceam 12 flotai intr-o serie si acum fac 35 intr-o serie, in doar 6 zile.
Poti sa mai inveti sa creezi aplicatii sau sa editezi poze.
Asculta muzica sau creeaza.
Carantina ia-o ca pe o pauza de la scoala si incearca sa faci ce nu aveai timp inainte.
Succes!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Invata, invata si iar invata!

| sierra1 a răspuns:

Păi n-ai lecții? n-ai ore online? n-ai teme?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Televiziune, jocuri, filme. Stai calm! Va trece si asta.

| 4ndr33y a răspuns:

Spune-le ca il vor lua si ei in curand, nu neaparat de la tine.

| wowmentol2 a răspuns:

Gaming

| Reyy11 a răspuns:

Salut,sfatul meu este sa găsești o activitate care iti place si te relaxeaza, ai putea sa desenezi, sa te joci pe telefon, pc, consola sau ce ai tu...ai putea sa te uiti la un film/serial. Însănătoșire grabnică!