| MariaMaia879 a întrebat:

Buna tuturor! Este posibil sa am un rezultat pozitiv fals la testul rapid antigen facut acasa? A mai patit cineva?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Parerea mea este ca testele nu se fac acasa, sunt gaselnite ieftine doar de doar mai iau bani si din asta farmaciile.
Am auzit ca (nu vreau sa bag frica in nimeni!) nici testele PCR daca nu-s lucrate corect dau si astea rezultate gresite deci nu sunt 100% daca aia din laborator sunt niste imbecili, dapai niste teste made in china pe care le faci singur, ce relevanta au aceste rapide? eu zic ca-s apa de ploaie.
O buna smecherie e masurarea cu pulsoximetrul -ala de se baga pe deget-, cand e saturatia peste 94% poti fi sigura fie ca nu ai covid fie ca ai dar forma foarte usoara, uneori asimptomatica!

12 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pfoaaai, lumea chiar nu are ce face cu banii de arunca pe mizeriile alea de teste. Cu ce va ajuta daca aflati ca e covid sau nu, asta in situatia in care chiar ar avea o precizie mai mare decat datul cu banul?

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mie mi-a trimis gratuit guvernul olandez doua seturi de testare. Nu le-am folosit inca.

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Iar in Olanda elevii primeau seturi de testare gratis, de fapt obligatoriu. Elevii fraieri la aruncau, elevii smecheri le vindeau.

Deh, guvernul ii poate obliga sa primeasca seturi de testare, nu-i poate obliga sa le foloseasca.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Eheeee, Olanda... la noi daca e 25 RON un test de-ala in Carefour, scoala sigur le va achizitiona cu 150 RON bucata.

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dap, pentru ca sunt reguli europene pentru licitatii iar scoala nu are dreptul sa cumpere direct din Carefour.

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Asa si pentru Parlamentul olandez: un creion cumparat de Parlament costa circa 50 Euro. A fost scandal pe tema asta, dar s-a sfarsit cu un mare fas.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Lasa ca la cate reguli europene nu respectam, daca chiar s-ar vrea achizitionarea cu cap din bani publici, s-ar putea face. Sa participe de exemplu si Carefour la licititatie si sa vinda direct scolii cu 20 RON/bucata.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Apropos de alte tari cu apa calda si scandaluri de genul - https://second. wiki/wiki/toblerone-affc3a4re

| RoCkKiD a răspuns:

Daca l-ai citit in intervalul scris mentionat instructiuni atunci sansele sa fie invalid sunt mici. La fel ca testele de sarcina, falsul negativ e posibil si relativ comun... falsul pozitiv e extrem de rar.

Cel mai bine ar fi sa mergi la o clinica de analize ca sa iti faci un test PCR.

| MariaEElena0505 a răspuns:

Dacă ți-a ieșit pozitiv, nu prea cred. Dar dacă ți-a ieșit negativ, ai toată sansa din pacate sa fie de fapt pozitiv. Asa am pățit-o eu. Și tata și-a făcut test rapid la ei și tot negativ i-a ieșit. Deci doar pcr-ul este ok. Fa-ți unul și vezi.

| BoboBobo6717 a răspuns:

Da. Al meu a ieșit negativ și azi am aflat că de fapt eram pozitivă

| MariaMaia879 explică:

Vaccin am, prin boala sunt 99% sigura ca am mai trecut in ultimele 6 luni, iar singurele simptome sunt o mica durere de cap si imi mai curge nasul, gust si miros am, chiar accentuat.