| esa212015 a întrebat:

Bună tuturor! Legat de intrare în România aș dori niște lămuriri.
Trebuie obligatoriu completat formularul PLF, dar am o nelămurire. Trebuie sa trec efectiv tarile tranzitate și fiecare regiune/provincie, localitate prin care am trecut. Cel puțin asa am înțeles din el. Dar îmi e oarecum "imposibil" sa notez fiecare provincie și fiecare localitate prin care am trecut fiind cu mijloc de transport propriu. Trebuie neapărat și provinciile, localitățile tranzitate, ori ajunge doar țara tranzitată?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
6 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Pe bune? Întrebi asta?

| esa212015 explică (pentru Frank51):

Ce ți se pare deplasat la întrebare? Mi se pare o întrebare absolut normală, la care aveam nevoie de o lămurire.

| Frank51 a răspuns (pentru esa212015):

Știi să te ofensezi, dar să citești 2 propoziții ba...

"Țări vizitate anterior în ultimele 14 zile (inclusiv cele tranzitate în timpul actualei călătorii)"

ȚĂRI, Nu localități.

| esa212015 explică (pentru Frank51):

Eu nu ma cert cu tine, nu am de ce. Dar eu spun sa te informezi înainte sa ma "critici" pe mine zicând ca nu știu citi. Nu ma ofensez eu. Hai să îți aduc la cunoștință, spre mirarea ta, nu ajunge țara, cere și localitățile tranzitate prin țara respectiva, și asta spun după completarea formularului. Deci, pe viitor, înainte judeca pe altcineva, îți sugerez sa te informezi mai bine.

| Frank51 a răspuns (pentru esa212015):

Nici eu nu mă cert, îmi place însă să fiu realist, și zic lucrurilor pe nume.

Daca tu vrei să scrii fiecare localitate, dă-i bice, alții au trecut doar cu țările scrise.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca verifica nimeni la sange chestiile astea. Trece țările tranzitate, eventual, daca e.

Eu am tot fost si am tot venit din Franta inapoi. Asta a fost astă vara/primavara. Pe la sfarsit de iulie am fost ultima data.

Si nu a cerut nimeni vreo dovada ca sa se convinga de unde venim.

Intre timp nu stiu sigur exact ce s-a schimbat.

Dar observ ca daca nu esti in aeroport lucrurile sunt mai relaxate.