| Yonut1992 a întrebat:

Buna tuturor, mi-am cumpărat un Buff si vreau să știu dacă pot sa intru in supermarket ca in loc de masca.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum te-ai exprimat aici, m-am gandit ca esti copil, atata vreme cat nu ai fost capabil sa-ti cauti singur informatia pe internet si ai venits a ne intrebi pe noi.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa-ti cumperi ce vrei si sa porti acasa, dar in supermarket trebuie sa porti masca medicinala, aprobata legal.

| Yonut1992 explică (pentru Violleta2022):

Puteți să-mi spuneți unde scrie că este obligatorie o masca corespunzătoare.eu cred că atâta timp cât gura și nasul sunt astupate nu este nevoie de o anumită masca.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Yonut1992):

Cred ca tu esti acela care va trebuii sa dovedesti ca ce ai la gura si nas, este destul de gros si protejeaza impotriva transmiterii virusului, asa cum este masca aprobata de ministerul sanatatii.
Multe din buff-uri permit transferul de aer si evident de virusi.
Lucru de altfel care s-a intamplat in Australia, fiindca au fost intoarse de la intrarea in shoping center, magazine si restaurantele, femeile care poarta val pe fata, sau care-si ridicau gulerul inalt de la bluza, ori alte tipuri de asa zise protectii, care erau gaurite sau nu protejau corect nasul si gura.

| darrio2007 a răspuns (pentru Yonut1992):

Aici scrie. Daca tu nu vrei sa vezi, e problema ta. Tu iti iei amenda.

https://www.wall-street.ro/......obate.html

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ăsta e unul care se crede mai presus de lege. Cand va lua vreo amenda poate ii mai trec fițele.

| Violleta2022 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu amenda este problema, ca aia o platesc parintii si el nu simte nimic, dar poate lua virusul, apoi vine acasa si-si imbolnaveste parintii si buncii, iar de-i vreunul din ei cu imunitate scazuta, ajung in coma sau chiar mor cu zile.

| suntserios a răspuns (pentru Yonut1992):

Scrie in HCNSU Nr 1 din 5.01. 2022 la punctul 5 citez

5. Se propune menținerea obligativității purtării a măștii de protecție doar tip
medical sau FFP2, astfel încât să acopere gura și nasul, în toate spațiile publice
închise și deschise, în condițiile stabilite prin ordinul comun al ministrului sănătății
și al ministrului afacerilor interne.

| Yonut1992 explică (pentru Violleta2022):

Scuzăm nu cred că mă cunoști de ajuns sa ați faci păreri câți ani eu. uitate la articolul asta la asta mă refeream https://www.preventivas.com/......illa-buff/

| Violleta2022 a răspuns (pentru Yonut1992):

Dupa cum te-ai exprimat aici, m-am gandit ca esti copil, atata vreme cat nu ai fost capabil sa-ti cauti singur informatia pe internet si ai venits a ne intrebi pe noi.

| Violleta2022 a răspuns:

Ia uite ce spun cercetatorii americanii despre aceste buff-uri (neck gaiter) ca pot fii mai rele decat sa nu porti masca deloc. uite aici articolul:
https://www.washingtonpost.com/......story.html

Iar aici, chiar declaratia clara a firmei BUFF ca produsele lor nu te protejeaza de virus:

"BUFF® head and neckwear protects against many of nature’s elements. However, while our multifunctional headwear products cover the entire front of the face (nose, mouth, chin, and neck), they are not scientifically proven by the Center for Disease Control (CDC) and the World Health Organization (WHO) to prevent you from: (1) contracting a virus/disease/illness or (2) passing a virus/disease/illness to someone else."

traducerea:
"Capul și gâtul BUFF® protejează împotriva multor elemente ale naturii. Cu toate acestea, în timp ce produsele noastre multifuncționale pentru acoperirea capului acoperă întreaga față a feței (nas, gură, bărbie și gât), acestea nu sunt dovedite științific de Centrul pentru Controlul Bolilor (CDC) și Organizația Mondială a Sănătății (OMS) că vă împiedică. de la: (1) contractarea unui virus/boală/boală sau (2) transmiterea unui virus/boală/boală altcuiva."

sursa:
https://www.buffusa.com/buff-community-statement

| Yonut1992 explică:

Hai sa nu ne luam an ras doar a fost o întrebare dacă vrei să Ami răspunzi bine daca nu asta e.