| anonim_4396 a întrebat:

Veti merge la biserica dupa pasti? Am vazut ca se dau. Nu ne putem infecta stand gramada la coada?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Apokales a răspuns:

De obicei in seara de paste aveam o ruda bolnava pe care o duceam la biserica, insa anul acesta n-o mai duc nici daca-mi cere. Si da, te poti infecta daca stai la coada, nu-i nevoie de prea mult timp.

34 răspunsuri:
| gemeni6226 a răspuns:

Eu am sarbatorit pastele catolic, am stat cuminte in casa, am vizionat slujba pe video si cu cunostintele am vorbit pe watsap.

| Wr3nch a răspuns:

Logic ca te poti infecta, inclusiv daca preotul e bolnav dar nu stie pentru ca nimeni nu se uita sa vada ce face in altar. Dar hei, logica nu ii opreste pe (prost)ortodoxilaughing Daca Dani zice sari ei intreaba cat de suslaughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Acum se vede cata influenta, negativa, are biserica in statul roman. Practic nu le pasa de nimic, nici macar de sanatarea oamenilor. Ei trebuie sa aiba prostimea la picioare cu orice scop.

| Wr3nch a răspuns (pentru suntserios):

Pai donatile alea pentru catedrala si benzina de la Mercedes nu se strang singure laughing)

| MihaelaDart a răspuns:

La noi in Grecia se va da în direct slujba de la biserica. Avem acces la biserica doar sa aprinzi lumânările și atât.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu voi merge, indiferent dacă se dau sau nu.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

In casa Domnului nu se poate intampla niciodata ceva rau. Prin aceasta molima Domnul ne incearca credinta.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

O fi biserica covid-free, covid-protected nu?
Da popalaii aia de s au infectat in biserica?

| johnnny123 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu cred ca numele tau de utilizator este corect. Ar trebui sa fie "IzvorulDeInconstientaSiDezinformareCrasa"

Tu esti ala care-mi dadea mie lectii despre cum trebuie sa ma documentez corect?

| Wr3nch a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Gresit, au fost deja cazuri de preoti infectatilaughing Sau sa ghicesc ca si ei sunt incercati?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru johnnny123):

Pe bune, luati plasa la trolling cu ochii inchisi. Voiam sa vad cat sunteti de naivi si daca puteti deosebi bascalia de adevar laughing Aparent nu puteti rolling on the floor

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Wr3nch):

Bineinteles ca sunt incercati. Trăirea după planul lui Dumnezeu este un medicament preventiv excelent.

Este scris în Biblie: Exodul 15:26. “El a zis: “Dacă vei asculta cu luare aminte glasul Domnului, Dumnezeului tău, dacă vei face ce este bine înaintea Lui, dacă vei asculta de poruncile Lui şi dacă vei păzi toate legile Lui, nu te voi lovi cu niciuna din bolile cu care am lovit pe Egipteni; căci Eu sunt Domnul, care te vindecă.”

| johnnny123 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Deci in concluzie ce esti? Un fanatic religios sau un troll care nu intelege diferenta dintre bascalie si dezinformare periculoasa?

Sau amandoua?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru johnnny123):

Unu care face misto de voi si se amuza teribil de situatia creata laughing Daca pana acum am incercat sa fiu serios si am vazut ca nu am cu cine, de acum incolo ma distrez. Avem multi ultrasi de ambele parti ale baricadei, va fi palpitant.

| Violleta2022 a răspuns:

Stati in casa, ca bisericile sunt inchise, tocmai pentru a se evita contaminarea!

| johnnny123 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Aha, deci un troll care nu intelege gravitatea situatiei.

| Panamax a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Esti doar un troll plictisit care simte nevoia de atentie.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Panamax):

Erai cu mintea in nori, te aduc cu picioarele pe pamant.

| Panamax a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Ai putea sa faci asta cu ma ta, nu cu necunoscuti.

| aumih16 a răspuns:

Eu stau in casa! daca asa se zice spune! noi sa fim colo lumina in aceste momente! ce era de fapt invierea! o aglomeratie! o imbulzeala! treceau masini multe! etc! si mai ales in difuzor daca nu auzeai ceva! era degeaba!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Macar sa luam pastile si mergem acasa happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

De acord. In sfintele pasti si in potir nu poate fi nimic rau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Adica ne faci prosti pe toti crestinii de pe TPU? Esti singurul destept?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru gemeni6226):

Eu le sarbatoresc pe amandoua. Sa nu gresesc cumva data da pasti. Greco-catolicii o tin in aceeasi data cu ortodocsii desi ar trebui cu romano-catolicii. Ne tinem frati cu biserca mama romano-catolica.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar pe cei care se duca ca berbecii cu capul inainte direct sub sutana lui Dani

| Ineys a răspuns:

N-am mai mers de 15 ani, de ce as merge acum. Astia care se duc si li se intampla ceva rau, isi merita soarta. Pana la urma e voia domnului. Ii vrea mai repede la el.

| darrio2007 a răspuns:

„am vazut ca se dau".
Ce se dau?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Lasa trollingu' ca aici e plin de de-astia care zic nebuneli de-astea la modul serios. Vrei sa trolezi cu de-astea, du-te pe FB pe grupuri de pupatori de icoane.winking

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Cine se mai duce la biserica? sfarsitul lumii a venit deja iar pentru Romania sfarsitul o sa vina peste 50-60 de ani mai exact adica generatiile urmatoare il vor aduce pentru ca noi suntem ramasi in urma fata de cei din occident.