| GLC a întrebat:

Bună ziua!
A zburat cineva cu Ryanair din România spre Italia după schimbarea condițiilor de călătorie?
Întreb pentru că pe site-ul Ryanair încă se dă drept obligatorie deținerea unui test negativ Covid-19 deși pe site-ul mae.ro și pe cel al autorităților sanitare italiene apare că acesta nu mai este necesar dacă au trecut cel puțin 14 zile de la efectuarea schemei complete de vaccinare (ceea ce este cazul nostru).
Întreb deoarece de multe ori angajații companiilor aeriene aplică regulile cu întârziere și nu aș dori să ratez plecarea din cauza faptului că nu am făcut un test chiar dacă acesta, din punct de vedere legal nu mai este necesar.
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
2 răspunsuri:
| Vântulalb a răspuns:

Compania de zbor isi ia masuri suplimentare. Nu e vorba de intarzieri. Dar nu poti suna sa intrebi exact?

| GLC explică (pentru Vântulalb):

Ryanair nu are asistență în limba română. Am încercat să iau legătura cu divizia lor din Marea Britanie. Problema este că sunt trecută în lista de așteptare începând cu poziția 1300... în sus.
M-am înarmat cu răbdare și m-am așezat la coadă...partea mai proastă decât așteptarea este faptul că, atunci când mai aveam cca 700-750 de nelămuriți înaintea mea, se deconecta. Asta de ambele dăți.
Din punct de vedere legal, conform mail-ului primit de la Centrul de Contact și Suport al MAE, pot intra în Italia cu dovada vaccinării dar nu de puține ori am auzit legende de groază despre unii angajați ai companiilor low cost (dar nu numai, doar că evenimentele de acest gen sunt mai des întâlnite la astfel de companii).
De aceea aveam nevoie de un răspuns neoficial dar real, de la cineva care a trecut personal prin experiență.
Sunt înscrisă pe un grup de FB unde se dezbat condițiile de intrare în Italia dar, din nefericire pentru mine, 90% sunt americani care zboară din State iar din restul de 10% nu am găsit niciun român sau alt european care să fi zburat cu Ryanair.