| Yyskmmm a întrebat:

Buna ziua, am ieșit pozitiv pe data de 29.12. 2021, am avut 3 zile febra si nu puteam sa ma mai ridic din pat, nu am administrat prea multe medicamente decât paracetamol, acum după aproape o luna, nu pot sa fiu concentrat absolut deloc si am o senzație de amețeala si nu pot sa vad cum trebuie am o privire încețoșată si o gândire, de asemenea sunt obosit mereu..Si nu pot face lucrurile din viața cotidiana pe care le faceam inainte. Ma puteți ajuta cu niște sfaturi, va rog frumos? Menționez ca am 20 de ani. Mulțumesc

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ia 10-15 grame de Vitamina C pe zi (recomandat sa iei 2-3 grame la fiecare 3 ore), ca sa-ti ridici sistemul imunitar si sa te refaci.
Nu te speria de catitatea mare de vitamine, fiindca jumatate din catitate se elimina oricum prin urina.

Mai este indicat sa iei si 4000-5000 ui/zi de Vitamina D3

In 2-3 saptamani dupa ce incepi sa iei aceste sumplimente cu viatmine, te vei simtii mult mai bien si iti vei revenii.
Insanatosire grabnica!

| Dexter2022 a răspuns (pentru Violleta2022):

Tanti doctorita unde ati studiat medicina?
Pi niet ca de obicei?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dexter2022):

Este tratamentul pe care mi l-a dat un medic naturist din Australia.
Dar de medici din astia, tu nu ai auzit inca, fiindca esti inca foarte micut si pasionat doar de joculete.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sfat? Mergi la medic

| Yyskmmm explică (pentru suntserios):

Mi s-au dat doar niște vitamine

| Andrei7520152 a răspuns:

Ti-ai facut vaccin? O doza, doua?

| Yyskmmm explică (pentru Andrei7520152):

2 acum 7 luni urma pe a 3 a sa o fac dar s-a intamplat sa am covid între timp și mai trebuie sa aștept

| Yyskmmm explică:

Cred ca nu ai inteles exact