| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua! Daca sunt vaccinat cu ambele doze iar 2 persoane cu care locuiesc in aceeasi casa au fost confirmate cu covid (nevaccinate fiind), mai trebuie sa stau in carantina?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| gugugugu a răspuns:

Persoanele vaccinate nu intra in carantina, chiar daca sunt contacti directi. Citeste legea si nu te lua dupa ce scriu unii si altii pe internet. aia de la DSP ti-a zis aiurea. daca era pe bune, primeai decizie de carantinare.

6 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Adică tu nu raportezi treaba asta? Și nici acele persoane nu raportează cu cine mai stă în casă? Uite că știm de ce nu avem niciun control asupra virusului.

| Keon a răspuns (pentru Frank51):

Greșit! Persoanele respective sunt în contact direct cu dsp și medicul de familie încă de la primele simptome. Dar azi (abia) mi-a zis o doamnă de la dsp care a venit pentru a efectua cel de al doilea test surorii, că ar trebui să stau și eu că sunt contact direct. Dar nu am absolut niciun simptom.

| Emma30555 a răspuns:

Fa ti si tu testul. Dacă ieși negativ cred ca te poti muta de acolo si mai repeți testul eventual până sa iesi pe strada, dar dacă stai in toata perioada cu acele persoane sunt sanse sa îmbolnăvește pe altii

Răspuns utilizator avertizat
| Vântulalb a răspuns:

Da, fara dubii!

| oanarus997 a răspuns:

Sj vaccinatii pot prelua virusul. De aia in anumite tari se cere test pe langa vaccinare. Pe aia nu-i intereseaza ca e omul vaccinat. Sa arate testul recent ca nu s-a imbolnavit.