| bogdan0111111 a întrebat:

Buna ziua, daca un membru al familiei este testat pozitiv iar eu contact al lui fiind negativ si vaccinat, stau doar 5 zile in carantina chiar daca pe parcursul carantinei sale locuim in aceeasi casa?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
1 răspuns:
| mi25 a răspuns:

Trebuie sa intrebi la DSP sau medicul de familie. Consider ca cele 5 zile se calculeaza de la ultimul contact cu persoana testata pozitiv.