Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua!
M-am vaccinat și am făcut covid după prima doză de vaccin. Problema este că nu am declarat infecția, m-am izolat la domiciliu și acum, după 2 săptămâni, testele de salivă sunt negative și simptomele mi-au dispărut, nu știu dacă să merg să-mi iau rapelul sau să anunț centrul de vaccinare că am avut covid și să reprogramez rapelul?
Daca spun centrului de vaccinare că am avut covid, se mai face anchetă epidemiologică?
Pot sa iau rapelul daca m-am însănătoșit?
Mulțumesc

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa prima doza de vaccin, testul (si unele simptome) pot "indica" Covid.
Mergi, fa rapelul, oricum imunizare s-a facut deja, doar se va intari (cica).

Apropos, cum te-ai testat de Covid si ce simptome ai avut?

| Mahna a răspuns (pentru Bula):

M-am testat singur cu teste rapide din farmacii pe bază de salivă și spută (flegmă). Testul a fost pozitiv (cel din spută) atunci când am resimțit cel mai puternic simptomele. Când mi-am mai revenit și au trecut și 14 zile, au devenit negative.
Simptome: febră, tuse seacă (rar), durere gât, nas înfundat, pierdere miros și parțial gust. mai multe, dar astea în principal.

| onasis1961 a răspuns:

Eu zic sa taci si sa-ti faci rapelul la timpul stabilit ca-ti creste imunitatea, mai multi anticorpi nu-ti vor face rau!

Răspuns utilizator avertizat
| stef87 a răspuns:

Eu zic sa te duci si sa intrebi. Dar fa clara istoria: cand ai facut vaccinul, cand ai avut primele simptome, cu cine ai intrat in contact si in cefel, eventual in ce perioada( inainte de simptome, dupa... Ar fi super sa anunti pe toti cei care au fost in contact cu tine ca ai avut problema, altfel risti sa le faci probleme. Nu e vina ta (poate) ca te-ai infectat, i se poate intampla si unui complet vacinat, chiar daca se fereste, important e ca ai trecut cu bine si lumea din jurul tau sa stie!

S-ar putea ca sa nu mai fie nevoie de a II-a doza, pentru ca ai trecut prin boala, si sistemul tau a creat deja anticorpi, poate abia peste 6 luni sa mai fie nevoie de ceva. Cel mult ti se va face test de anticorpi. Multa sanatate si ai grija de tine si ai tai!

Răspuns utilizator avertizat
| outsidethebox a răspuns:

Cu atatea necunoscute legate de acest subiect (COVID si vaccin), nu as face nimic de capul meu sau in baza unor raspunsuri ale unor simpli functionari. Probabil as incerca sa obtin un raspuns in scris de la producator, din mai multe motive.
Multa sanatate!

| aidaaam a răspuns:

Acestea sunt simptome de cancer. ai grija.