| Cristi7790 a întrebat:

Bună ziua, se aplica tratament pentru orice tip de covid? Cunosc pe cineva infectat și doctorul de familie nu i-a dat nici un tratament pe motiv ca nu are simptome deși persoana infectata nu are miros și tușește, este posibil sa nu-ți dea nici un fel de tratament?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
5 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Nu exista tratament pentru covid. Ci doar tratament pentru simptomele/complicatiile provocate de covid.

| Digikey a răspuns:

Cei mai multi dintre noi care au avut Covid au crezut ca au doar o raceala comuna sau o gripa oarecare.
Eu abia cand am avut a doua oara am recunoscut-o instant de la primele semne.
In plina pandemie ar trebui din prima sa te gandesti la ce este mai rau.
Iar medicii de familie, sunt ca mecanicii, unii ok altii mai putin.
Eu am luat paracetamol si nurofen raceala si gripa recomandat de medicul de familie, ca pana la urma este gripa rahatul asta de Covid.
Virusul asta circula cel putin din Septembrie anul trecut, chiar daca a fost botezat Covid19 mult mai tarziu.
Din 4 colegi unul asimptomatic, eu doua saptamani acasa, unul s-a pus pe picioare in 3 xile si altul de 42 de ani a stat cu oxigen 4 zile si acum cica 50% din plamani sunt terminati.

| David765 a răspuns:

Faptul că nu are miros și că tușeste, nu înseamnă că are Covid 19. A nu avea miros și gust poate sugera faptul că persoana în cauză are o răceală fiindcă atunci când eu, persoanal eram răcit grav, nu aveam nici gust, nici miros (asta s-a întamplat înainte să se declanșeze pandemia). Chiar dacă a făcut testul RT-PCR și a ieșit pozitiv, tot nu garantează faptul că este într-adevăr pozitiv. Inventatorul testului RT-PCR a declarat cu ceva timp în urmă că testul inventat de el, nu poate face diferența dintre o răceală și Covid 19.
Spune-i acelui cineva să repete testul de Covid pentru a se confirma veridicitatea rezultatului fiindcă e nasol să ia medicamente aiurea pentru o boală, pe care este posibil să n-o aibă.

| Cristi7790 explică (pentru David765):

Și-a făcut testul și a ieșit pozitiv doar ca doctorul de familie nu vrea să-i dea tratament. Și ma interesează dacă e posibil sa nu-i dea tratament având în vedere ca nu are miros și tușește

| David765 a răspuns (pentru Cristi7790):

Tratament însemnând în Paracetamol?