| regina25 a întrebat:

Bunaaa.
Recent am aflat ca am covid și la început am avut frisoane, ma durea foarte rau capul, oasele … acum sunt deja in a 4 a zi și nu mai am gust miros deloc, știe cineva care a mai trecut prin asta cam după cât timp îmi revine la loc, ca e un sentiment foarte nașpa nu doresc la nimeni.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
17 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Legion7X a răspuns:

Vaccinată?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu infectat în martie și acum decembrie dar încă am probleme cu mirosul și gustul. Unele pot simtii ca înainte, altele nu. La fel și gustul.

| 19flo79 a răspuns:

Nu e identic la toata lumea.
La unele persoane, gustul si mirosul au revenit cam dupa 4 zile iar la altele a durat in jur de 8...

| Simpatic a răspuns (pentru 19flo79):

Tu de unde vorbesti de zilele astea? eu tot de pe net am aflat de la zeci de persoane ca mirosul si gustul revin fie dupa ce trec cele 14 zile fie la altii dupa saptamani sau cateva luni.
In niciun caz dupa 4 zile sau 8, in acesta perioada esti cotagios inca, gandeste logic

| 19flo79 a răspuns (pentru Simpatic):

Spun asta de la persoane pe care le cunosc si au trecut prin boala, nu de pe net...
Vorbim despre revenirea gustului si mirosului nu despre perioada in care e virusul activ!
Simplu: o sa ne spuna userul "regina25" cand ii va trece si apoi discutam, ok?

| Simpatic a răspuns (pentru 19flo79):

Nu a revenit la nimeni gustul si/sau mirosul dupa 4 zile!
Aici pe TPU sunt zeci de persoane care au avut simptomele acestea, iar din viata reala stiu de la rude ce si cum.
Pe TPU multi s-au plans ca si dupa cateva saptamani numai aveau gust si miros.
Acum exista alte si alte variante ale virusului, exista si posibilitatea ca la aceste tulpini gustul si mirosul sa revina mai repede decat la primele tulpini covid-19, nu exclud asta. Eu stiu foarte bine ce faceau primele variante, acum nu stiu ce mai face una alta, cum au mai fost ele jonglate in laborator, de exemplu omicron vine cu alte simptome pe langa cele ale versiunilor alfa si beta.

| 19flo79 a răspuns (pentru Simpatic):

Nu te contrazic, este posibil si probabil sa fie tulpini diferite cu efecte diferite.
Eu chiar am spus in cunostinta de cauza de la persoane pe care le cunosc si au trecut prin boala. Zic aici de 6 persoane care nu au legatura una cu alta...
Unii au avut 4 zile iar altii pana la 7-8...

| Simpatic a răspuns (pentru 19flo79):

Poti sa crezi ca eu am avut covid-19 dar am avut gust si miros in permanenta? in schimb m-am simtit foarte rau, iata cate simptome si cate tulpini exista.

| 19flo79 a răspuns (pentru Simpatic):

Da, pot sa cred pentru ca foarte multa lume este asimptomatica si nu are nici un simptom. Majoritatea au temperatura ridicata, lipsa mirosului si gustului si anumite stari de rău...

| Simpatic a răspuns (pentru 19flo79):

Nu vorbeam de asimptomatici, ci de simptomatici dar cu gust si miros.
Acest covid-19 este cel mai pervers virus din cati au existat pana acum pe planeta, este diferit de la gazda la gazda si de la tulpina la tulpina...nu poate fi decat creatia unor nenorociti de monstri de laborator!

| 19flo79 a răspuns (pentru Simpatic):

Cred ca nu ai auzit de ciuma neagra care a ucis o treime din Europa, in chinuri graznice...
Acela a fost cel mai pervers virus din tot ce se cunoaste!

| Simpatic a răspuns (pentru 19flo79):

Ciuma bubonica nu a fost creata in laborator, si toata lumea a auzit de ea si faptul ca se transmitea de la sobolaniwinking

acum te intreb pe tine cunoscatorule chiar vrei sa te bati cu mine-n cunostinte? de ce purtau oamenii in perioada ciumei negre, special in perioada Renasterii, celebrele masti cu cioc?

| 19flo79 a răspuns (pentru Simpatic):

Masca cu cioc nu ia protejat cu nimic, ei au crezut ca ii ajuta laughing

Zi-mi tu cum a aparut ciuma si de unde?

Răspuns utilizator avertizat
| Alinailies a răspuns:

Am doua luni și o saptamana de cand am ieșit din carantina și nici acum nu mi-a revenit mirosul complet, apare și dispare.
Depinde de organismul fiecăruia, la unii revine în câteva zile, la alții nici după 10 luni nu le-a revenit.

| BoboBobo6717 a răspuns:

Cam o lună, două. așa a fost la mine, dar am auzit că la alții le-a revenit in câteva săptămâni și bineînțeles, treptat