| Rihhana1 a întrebat:

Cand credeti ca isi vor reveni lucrurile la normal?
Cand va incepe munca si scoala dupa Corona virus?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai curand posibil - probabil Iunie-iulie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu adevarat isi vor reveni in iarna. De ameliorat peste vreo 2 luni probabil.

| Adry05 a răspuns:

început/mijloc de mai în cel mai bun caz

| Mosotti a răspuns:

Nu se stie, real asta e adevarul, oricum azi am observat scaderea ratei de infectare, duminica erau 433 infectati, luni 576, ieri 794 si azi 906, deci doar 112 cazuri noi fata de ieri.
Ieri care au fost mai mult cu 218 fata de alaltaieri, deci era rata mai mare.

Depinde de masurile stricte de siguranta care se iau, dar dupa cum vad eu ca in magazine intra lumea ca dracii, distanta la casa nu e de nici 1 m, fata masca, fara manusi, nu stiu cum va fi. Tinet cont se ia si dupa supfrafete, nu doar de la respiratie, daca pune unu infectat mana pe ambalaju la paine si tu apoi pui mana pe ambalaj si iei painea aia sau nu o iei dar ai pus mana, risti sa iei.

Oricum economiile UE vor fi praf, deci si noi, dupa asta nu va mai fi ca inainte, si asa economiile erau pe duca. Dar scolile se vor deschide cand s-o termina cu asta, ca in Iunie, ca la toamna, vom vedea.
Oricum daca se ingheata anul`, din toamna daca se termina treaba, vei repeta clasa in care esti acum, deci mai stai un an pe la scoala, nu e asa rau pana la urma, din contra, inveti mai ok materiile prin care deja ai trecut pana acum anul asta.

| Mosotti a răspuns:

Nimeni nu stie! Asta e cel mai corect raspuns.

| Andreeush a răspuns:

Nu se știe.

| Frank51 a răspuns:

Iunie, dar nu va reveni in totalitate, cel mai probabil va exista un decret in care se va specifica, ce e voie si ce nu.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

În minim 2-3 luni.

| AFR81 a răspuns:

Avand in vedere ca profesorul Rafila a spus ca varful e posibil sa fie atins la sfarsitul lunii aprilie, atunci, cred eu, pur nespecialist, ca lucrurile ar putea reveni, macar partial la normal, incepand cu luna iunie. Ca o fi 1 sau 30 iunie, nu am de unde sa stiu. Totusi, sper ca totul sa fie ca inainte cat mai repede.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru AFR81):

Si dupa parerea ta cum se va rezolva cu scoala? vom da bacul in toamna? vom recupera in fiecare weekend?

| suntserios a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Eu ma gandesc ca nu va mai exista vacanta de vara.

| Lioana a răspuns:

Probabil in septembrie.

| Marius22222222222 a răspuns:

La Timisoara au vaccin. De Maine incep testele in laboratoare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana prin luna mai, cel mai devreme, nu vad cum ar reveni la normal. Lumea inca lucreaza, unele firme inca functioneaza si nu au trimis personalul in somaj. Nici scoala nu va incepe pana prin Mai-iunie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucrurile vor reveni la normal peste multe luni, probabil pentru alte chestii și mai mult.
Școala și munca, corona virus sau non corona virus o să trebuiască să înceapă în următoarele luni pentru că nu putem să ne oprim toți prea mult timp.
Nu știu, să sperăm că o să se rezolve cu actualele măsuri luate de guvernanți, doar că în unele țări mulți nu respectă regulile.
În Irlanda nu s-a luat nicio decizie până acum de exemplu.
Toate țările trebuie să se mobilizeze și persoanele să respecte regulile.