| DeeaCarmen a întrebat:

Cand credeti ca o sa scapam de aceasta pandemie?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
26 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Niciodata

| Frank51 a răspuns:

O sa scapam de aceasta "pandemie" cand majoritatea populatiei va fi imuna la virus(asta nu poate stii nimeni, variaza in functie de locatie, nr de locuitori, masurile luate), se va intampla cel mai repede prin vara anului 2022, si da, nu doar ca cred asta, sunt foarte sigur.

| sabin89 a răspuns:

Interesant că pandemia asta are şi un iz de pandalie.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu stim. De scapat nu vom scapa niciodata, caci creaturile umane sunt intotdeauna neglijente. Fara un program amplu de preventie in masa, virusul nu va fi eradicat.

| cristimihailov a răspuns:

Mgtow. esti in faza de negare boss.
E ok, la unii trece mai reoede, la altii mai greu.

Citeste aici: ca ii spui virus, bacterie, avion sau mami, nu conteaza. Este un agent patogen care iti scade imunitatea si orice ai existent te poate ucide, asta daca treci peste faza cu plamanii.

Si HIV face la fel, dar intr-un mod mai lent si mai lejer.

Orice nume i-ai pune, grabeste sfarsitul pentru multi.

Iesi din carapacea ta si uita-te mai atent. Nimeni nu zice ca nu sunt si abuzuri, si chestii prost intelese, dar imaginea de ansamblu e aceeasi.

Mult succes si sanatate.

| suntserios a răspuns (pentru cristimihailov):

@Mgtow nu e in faza de negare, pur si simplu atat il duce capul si cand te duce capul putin sunt mai atractive teoriile conspiratiei ca alea te fac sa te simti special. E un lucru spus de multi psihologi.
De aia teoriile conspiratiei sunt adoptate foarte rar de oamenii cu educatie pentru ca ei nu au nevoie de conditii speciale sa se simta integrati

| Dismally a răspuns:

De scapat cred ca nu vom scapa definitiv niciodata, dar prin 2023 va fi tinuta sub control si viata va reveni la normal.

| Ineys a răspuns:

Stai ca explodeaza iar acum cand incepe scoala. Nu m-as mira sa creasca cazurile cu 50-75% sa nu zic c-or sa se dubleze chiar.

Pana la urma vorbim de scoli cu copii care sigur o sa-si dea mastile jos in pauza, si n-o sa respecte regulile, etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ineys):

'in pauza, si n-o sa respecte regulile, etc'

si mai ales când o să mănânce și bea apă, dar n-am auzit-o pe măreața Anisie să zică ceva de asta

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Daca nu exista, atunci batranii de care vorbesti din cauza cui mor?

| mgtow a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Au alte boli, toti zic ca mor de virus dar nu e asa. Testele pentru C19 sant de pomana alea nu detecteaza nimic mai ales vin din china unde calitatea e proasta la orice lucru facut

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru mgtow):

Si cum pune oms-ul si illuminati planul de a omori batrani in aplicare, daca mor oricum de alte boli?

| xerxes1 a răspuns:

In Suedia au scapat.

| goguPatent a răspuns (pentru xerxes1):

Cum adica au scapat? ca au vreo 300 cazuri zilnice inca

| goguPatent a răspuns (pentru xerxes1):

Asta înseamnă ca au scăpat?

| Werrich a răspuns:

Nu vom scăpa, ne vom obișnui cu el, asa cum ne-am obișnuit cu tuberculoza și cu restul de boli care în urma cu zeci de ani erau mortale.

| romeo78 a răspuns:

NICIODATĂ! Această pandemie se va ameliora, va fi ținută sub control prin vaccinare, dar nu vom scăpa de ea.
Cea mai mare provocare va fi iarna aceasta și combinarea cu gripa sezonieră. În rest, nu vă faceți iluzii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu m-as grabi sa estimeaz, dar probabil vom scapa de ea până la sfârșitul anului 2021.

| DeeaCarmen explică (pentru anonim_4396):

Eu cred ca pana la finalul anului acesta. Maxim martie 2021.
Finalul anului 2021 mi se pare prea mult, dar nu te contrazic. Asa am ras si in februarie, nu o sa existe si uite in ce problema am ajuns. Si asa nu ma mira sa ajungem la finalul anului 2022

| Babiciandreas a răspuns (pentru DeeaCarmen):

Oricum, in aceasta iarna va veni un al doilea val de pandemie, și care va fi mai puternic decât primul, nu știu dacă e adevărat, dar ce cred eu, e că abia la începutul verii 2021 vom scapa de pandemie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred că în minim 5 ani, până în 2025.

| Dragosdoar a răspuns:

Nu mai scapam, asta e noul normal.

| Liviu321 a răspuns:

Conform analizelor făcute de cei de la OMS se preconizează că vom scăpa de virus in circa 3 ani. Sper totuși să nu trăiesc cu restricții și cu masca 3 ani, totuși e exagerat. Cine poate supraviețui unei gripe mai puternice bine, cine nu...

| DeeaCarmen explică (pentru Liviu321):

Si cu a trai totul in online

| JoKKeRClan a răspuns:

Dacă avem alt președinte, da!