| eusebiu27 a întrebat:

Cand credeti ca se va termina epidemia la noi in tara?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In vreo 2 ani

| mgtow a răspuns:

E posibil sa dispara in vara daca nu anul viitor

| Frank51 a răspuns:

Va disparea exact ca HIV, adica niciodata. Vom trai cu acest virus, si cei ghinionisti vor murii si in viitor peste 5-10-50 de ani.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nici în 2 ani nu o să se termine.

| Dismally a răspuns:

Prin 2022 probabil, dar pana atunci vor fi mari probleme economice.

| MihaelaDart a răspuns:

Restrictiile dispar de la jumatatea lui mai, desi virusul va stagna pe timpul verii, apoi din octombrie va veni al doilea val de Covid. Au spus ca timp de 2 ani vom avea acest virus, desi va fi tinuta sub control, caci acum lumea stie de masurile de protectie. Inca se lucreaza la antidot.

| JicaContra a răspuns:

2 ani
NO SHlT
1.5 ani sunt preconizati ca e gata vaccinul, apoi trebuie facut la TOTI oamenii din tara

si e pandemie nu epidemie tongue

| Raul1472627 a răspuns (pentru JicaContra):

La toti oamenii din tara? Pai cine o sa faca vaccinul ăla? Eu sigur nu! Asum riscu sa ma imbolnavesc! Oricum cei nevaccinati nu pot infecta pe cei vaccinati nu? Daca da atunci vaccinul are alte scopuri!

| JicaContra a răspuns (pentru Raul1472627):

Altul cu fetish anti-vaccin, asta nu e varsat de vant de care NU se moare, asta e o chestie din cauza caruia mori in chinuri, insa fiecare cu fetish-ul lui

insa in orice caz, calculul meu e clar, 1.5 ani pana se poate produce in masa vaccinul, apoi 6 luni pana se produce suficient si ajunge indeajuns la populatie, ca sa nu mai existe supra-aglomerare in spitale, ci ajung numai unii ca tine care cu fetish anti-vaccin

toti spun ca vaccinul anti-gripal e o nenorocire, eu il fac de 3 ani, in fiecare an, si nu am mai fost bolnav mai mult de 2-3 zile, inainte aveam si o luna in care eram DE ULTIMUL RAHAT, asa ca inca odata

FIECARE CU FETISHUL LUI!

| Raul1472627 a răspuns (pentru JicaContra):

Uite,eu nu m-am vaccinat niciodata impotriva gripei si n-am fost racit de 3 ani! Despre ce vorbim?

| JicaContra a răspuns (pentru Raul1472627):

Felicitocurili mele, daca stai intr-un sat izolat nu iei nici o boala contagioasa ca nu o aduce nimeni

dar eu stau in Biuciuresti, nu am basina, asta, masina, asa ca transport in comun la greu, DUPA ce mi-am facut vaccinul si tot am avut stari gripale, iti dai zeama ce de rahat eram fara vaccin

insa fiecare cu fetish-ul lui, tu vrei sa fii bolnav, treaba ta, si argumentul ca "nu m-am imbolnavit" tine PUR SI SIMPLU DE NOROC, cum era aia "Domnule presedinte (Trump) norocul NU poate fi planul principal"

| Raul1472627 a răspuns (pentru JicaContra):

Pai stau intr-o comuna! Dar si pe timpul iernii is nevoit sa fac naveta la scoala! Si acum totusi...3 ani la rand am fost norocos? Nu! Trebuie sa te alimentezi corespunzator! Adica vara creste-ti imunitatea cat de mult posibil si natural cu fructe de la tara!

| JicaContra a răspuns (pentru Raul1472627):

Chestia e valabila numai partial
intr-adevar o imunitate buna te protejeaza, dar NU absolut, adica, daca tu te-ai dus la scoala undeva unde sunt numai copchii din sate, si nimeni nu se intoarce din Italia cu, corona virus, sau alte balarii, ai o probabilitate mica sa iei o boala contagioasa

tot nu ma crezi, hai sa incercam altceva...

New York, orasul din statul New York are una dintre cele mai nenorocite statistici de coronavirus din lume, de ce, pentru ca e una dintre cele mai mari aglomerari urbane din lume

deci tu esti la polul opus, "ai fost norocos 3 ani la rand" e tot un fel de chestie absolut mediocra cand e vorba sa ai o probabilitate asa de mica sa te infectezi, daca mi-ai fi spus ca traiesti in buciuresti si ZILNIC faci naveta cu metrou/autobuz (stranuta unul, TOTI SI-O IAU PE COAJA) atunci ai fi fost cu adevarat norocos "3 ani la rand"

norocul meu absolut e ca am gasit un job unde pot lucra de acasa
si, nu stiu cati oameni se pot lauda cu asta, am avut sentimentul REAL de "abandon ship" (ultimul ordin dat de un capitan inainte de a evacua nava care se scufunda) cand am setat calculatoare (lucrez in IT) si am trimis colegii acasa, iar cand eu am plecat acasa, nu stiu daca am iesit de 4 ori din casa, efectiv am descoperit servicii de livrare la tot ce am nevoie, SI... MAI ALES, am doi factori de risc din cele trei cele mai naspa: diabet, obezitate si hipertensiune

| morfeo a răspuns:

10 iulie 2024

| Katona_Claudiu_1999 a răspuns:

Sperăm că cât mai curând posibil, dar depinde și de noi, sper ca după 15 mai să nu fie o explozie de cazuri la noi în țară

| Konstantin2020 a răspuns:

Cred ca la 1 Iunie

| Raul1472627 a răspuns:

Cand Iohannis cu Orban vor!