| anonim_4396 a întrebat:

Cand credeti ca se va termina pandemia in Romania? O sa ne vaccinam? O sa moara toti nevaccinatii?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
32 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Niciodata! Se va transforma in endemic si peste ani va fi exact ca gripa, Infleunta, sezonala.
Cine se va vaccina va trece cu bine peste ea, cine nu... asa i-a fost scris.

| Violleta2022 a răspuns:

Sydney a terminat cu infectarea, ca au scazut de 2 saptamani sub 500, azi au fost 407 cazuri.
Dar pe tot continetul australian, in special in sudul australiei, au crescut ajungand la 2000 si 11 morti in total

| Amimanera a răspuns (pentru Violleta2022):

Si este in crestere.
Primele valuri au fost niste glume.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Amimanera):

Este in scadere, ca s-a terminat la noi!

Statistica de azi:
NSW vaccin 91.4% 1st dose. 77.8% 2nd dose fully vaccinated.
https://www.health.nsw.gov.au/......fault.aspx

Nu se poate intoarce nimeni la munca daca nu sunt complet vaccinati
Toate magazinele, restaurantele si pub-urile au interdictie sa nu te primeasca, fara vaccin.
Singurele locuri unde poti merge fara vaccin, sunt: alimentarile de mancare si medicul de familie, fiindca si medicul specialist cere vaccinul si testul facut cu 24 de ore inainte.

| Amimanera a răspuns (pentru Violleta2022):

Aveti 3000 de infectii noi pe zi.

| Goete a răspuns (pentru Amimanera):

Pentru ca niciodata nu se vaccineaza in timpul unei pandemii sau epidemii; orice specialist stie asta, dar aceste vaccinuri sunt "speciale".
Toti acesti morti n-au murit de Covid. Au murit cu Covid - si nu toti cei declarati. Bill Gates a declarat acum 10 ani si s-a transmis si la Antena 1 ca vrea sa rareasca populatia si ca se poate face prin vaccinari. Si Organizatia Mondiala de Sanatate ii mananca din mana.
Nici un vaccin pana acum nu s-a elaborat in mai putin de 10 ani. Si pe astea s-a lucrat de multi ani, inainte de lansarea farsei. Normal ca mortii vor fi declarati cu Covid

| Violleta2022 a răspuns (pentru Amimanera):

Baiete, sunt 407 infectai in NSW (Sydney) si la 2000 de k departare, in inca 2000 sud - statul Victoria.
Nu am ajuns niciodata la 3000 de infectati pe zi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Amimanera):

Scrie clar:
437 loccaly adica in statul NSW (Sydney) din totalul general de 2177, cat are toata Australia.
revin, inca nu s-a ajuns la 3000 de cazuri, si cum vaccinarea este aproape incheiata, cazurile sunt in scadere masiva.

| Amimanera a răspuns (pentru Violleta2022):

In crestere abrupta as spune.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Amimanera):

Pentru Romania, da, este cerstere abrupta!

| Amimanera a răspuns (pentru Violleta2022):

Sunt in crestere si la voi, asta daca nu discut cu o batranica oarba

| Violleta2022 a răspuns (pentru Amimanera):

Este evident ca nu esti capabil sa intelegi ce se intampla, iar eu nu am timp sa ma cert, cu copii limitati.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Prin vaccinare în masă.
2. Da, fiindcă nu există altă cale.
3. Nu chiar toți, dar de 15 ori mai mulți decât cei vaccinați. Așa spun acum statisticile.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Țmbecil nu este, dar prin ceea ce zice, contrazice OMS și statistici oficlale mondiale. Prin ceea ce zice contribuie la combaterea măsurilor de eliminare a pandemiei, calcă legea și fiindcă ceee ce zice el provoacă pe pameni să nu se vaccineze, contribuie la mărirea numărului de morți, deci e criminal.

| Cosmin86 a răspuns:

Tu ai 12 clase, nu? Ca nu stii sa scrii, dar explici tu despre "arme", "control" si altele laughing

| Celcestietot a răspuns:

Nah, nu o sa moara toti. Prin 2025 s-ar putea sa se cam termine.

| Goete a răspuns:

Dominarea maselor sau a indivizilor separat prin onstaurarea fricii este o metoda cunoscuta si folosita de mult timp inclusiv de institutii ca Biserica, care te impinge sa crezi ca te-ai nascut pacatos si daca nu topai cum vor ei ajungi in iad. Tot asa, au reusit sa instaureze frica pentru ca oamenii sa se vaccineze benevol si multi sunt care merg ca oile.
Dar sa luam un vaccin contra gripei, sau altul. Un vaccinat se infecteaza si transmite gripa mai departe? Ciudate vaccinuri acestea. Daca vrei iti trimit videoul cu stirea care a fost daca aum 10 ani si pe Antena 1. E si pe site-ul oficial Antena 1 dar fara sonor (cred ca trebuie sa platesti abonamentul sa ai sonor), dar si acolo cele declarate de Bill Gates sunt subtitrate si se pot citi.
Acum Bill Gates e bagat si in afaceri cu carne sintetica, si a declarat deschis ca va face presiuni asupra guvernelor sa o legalizeze - si mai e si nesimtit sa spuna ca nu are gust asa bun dar ne vom obisnui, si mai tarziu poate va avea gust mai bun...
Altul dintre cei mai bogati, Elon Musk, in scurt timp scoate roboti care substituie munca fizica umana si e constient ca fara o pensie minima de subzistenta oamenii vor muri de foame. De asta si propune aceasta pensie - dar cine va fi interesat sa o plateasca? Aici vin vaccinurile si multi multi bani la mijloc. Si multe interese.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Tre sa-i intrebi pe ochi albastrii.

| StrongHeart a răspuns:

Nu, pentru ca vom dezvolta o imunitate colectiva din cate am inteles, vaccinati sau nevaccinati, organismele se vor adapta in timp.
Cati au murit? 0, 2% din populatie? Si multi din ei cu alte probleme de sanatate.
Despre ce vorbim aici? O sa trecem peste, oricum.
Cei mai puternici supravietuiesc.
Eu am o filozofie, cred ca oamenii mor atunci cand, in mod constient sau in mod subconstient nu isi mai doresc sa traiasca.

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Esti foarte naiv daca crezi asa ceva. In realitate se intampla multe nedreptati si lucruri rele fara un motiv anume

| Vântulalb a răspuns:

"O sa moara toti nevaccinatii?"
Ai vrea tu! Exclus.

| goguPatent a răspuns:

@Amimanera
of of of.
nu ai inteles nici macar rolul vaccinului avand in vedere ca te raportezi doar la numarul de infectii. Dar normal ca ai sarit repede cu ignore cand nu stii ce sa raspunzi

| NunuNini a răspuns:

Gresit pusa intrebarea. Crezi ca se termina in Romania si restul lumii ramane infectat? Sau tu crezi ca pandemia este doar in Romania?
Se va termina cand se va termina in toata lumea.

| Vasile2003 a răspuns:

Nu se va termina niciodată, va ajunge la un nivel în care nu o vom mai realiza, la fel ca marile boli ale lumii din trecut. Nu o să se vaccineze toți, sunt o mare parte care încă cred că ne bagă CIP, 5G, ca ne baga virusul și noi cei care ne vaccinam îl transmitem, că ne controlează prin acesta, că ne omoară, că ne sterilizează etc. În fiecare regiune, oraș, sat în care mergi auzi o altă teorie "revelatorie". Fix românii și cu bulgarii s-au trezit deștepții Europei. Ce știu românii mai presus de celelalte tari europene și nu numai? ...cum de în alte țări mai dezvoltate rata de vaccinare a ajuns chiar și la 90 și ceva la sută? O sa îmi sară destul de multa lume în cap cum că " de ce acele tari au cazuri așa multe acum chiar dacă s-au vaccinat ",iar eu va voi răspunde că să vă uitați și la statistica acelor tari cu persoanele de la ATI și decesele aferente și comparați. Nu am zis în niciun moment că nu există riscul de infectare dacă te vaccinezi, exista,dar modul în care treci prin boală e mai ușor, iar efectele asupra ta ca om sunt mai scăzute semnificativ, iar riscul de transmitere mai scade și el.
Nu, nu o sa moară toți nevaccinatii, sunt destul de multe persoane care au imunitate naturala, care pot lupta cu virusul fără probleme. S-au mai sunt si persoane care se feresc și protejează și logic că nu se infectează. Succes!

| Tokyo44 a răspuns:

Când va fi o mare parte a populației și când vor înțelege sa respecte măsurile sanitare …

| Goete a răspuns (pentru Tokyo44):

O mare parte a populatiei ce? Ca nici cei vaccinati nu sunt protejati

| Amimanera a răspuns:

Uita-te la Singapore.Vaccinati schema completa 84% din populatie si au o crestere a cazurilor la fel ca la noi sau mai rau.

| tonyc7 a răspuns (pentru Amimanera):

Bine spus!

| goguPatent a răspuns (pentru Amimanera):

Oupsy poupsy troupsy

Si ca sa moara antivaxerii sa vezi, chiar functioneaza vaccinul la ei

https://www.moh.gov.sg/......-sep-2021)

Over the last 28 days, of the 20, 439 infected individuals, 98.0% had no or mild symptoms, 1.7% required oxygen supplementation, 0.2% required ICU care, and 0.1% has died.

deci 0.2% din cei infectati au nevoie de ATI.
in timp ce noi avem 10% din cazuri internate la ATI

Ia sa vedem, ce parere mai ai acum. Lasa ma sa ghicesc, sunt false cifrele si tu stii mai bine ca singaporezii mor pe capete nu?

| Amimanera a răspuns (pentru goguPatent):

Vorbeam de numar de infectii, daca nu ai inteles.Hai ca nu este greu.
Diferenta dintre sistemele sanitare dintre cele doua tari si modul cum se raporteaza cazurile o lasam pentru cand o sa mai cresti.