| anonim_4396 a întrebat:

Când scăpăm de purtarea măștii?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In vara probabil, daca se reduc cazurile de covid.

| Violleta2022 a răspuns:

Stii ce-i interesant?
In Australia, unde populatia s-a vaccinat 96% s-au ridicat toate restrictiile, inclusiv cele de purtat masca si totusi, nimeni nu merge la cumparaturi fara masca.
Lumea chiar se autoprotejeaza, fara sa fie obligata!

Nu inteleg totusi, de ce este asa o graba sa se renunte la masca in Romania, cand inca mor peste 100 in fiecare zi si sunt peste 7-8000 de infectati zilnic?
https://www.worldometers.info/coronavirus/country/romania/

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se stie exact, probabil cand se vor reduce mult imbolnavirile si va inceta starea de alerta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Domnul ministru Arafat stie acest detaliu, dar de ce ai vrea sa scapi de masca cand covidul este prezent printre noi si multi sunt deja bolnavi, plus acum avem si varianta omicron care este si aceea mai agresiva, deci masca trebuie purtata peste tot si renuntarea la ea ar fi o prostie in situatia in care suntem

| Lukasssz a răspuns:

Eu cred ca in iunie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand se vor mai relaxa restrictiile.