| Inferno a întrebat:

Cand se discuta de "aplatizarea curbei" in cazul COVID 19, despre ce curba este vorba?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cea neagră e "neaplatizata"

https://www.libertatea.ro/......ta-2913347

| Inferno explică (pentru sierra1):

Aia mare si neagra?

| JicaContra a răspuns (pentru Inferno):

Se face un grafic, pe axa verticala ai numarul de infectii, pe axa orizontala, ai zile
apoi se pune un punct cu numarul de infectii in fiecare zi
apoi se trage o linie prin punctele alea si asa obtii o "curba"

aplatizarea curbei inseamna ca NU se mai duce in sus, ci se pastreaza orizontala (deci nu mai apar mai multe infectii noi decat in ziua precedenta), iar dupa aia, mai devreme sau mai tarziu, se v-a duce in jos

| Mosotti a răspuns:

Curba de infectari, adica la un moment dat sa fie platou sa nu mai urce infectarile si apoi sa coboare.

Dar parca vad ca e o functie strict crescatoare de gradu unu mai in gluma zis, deci o dreapta care oblic o ia in sus, pentru ca nu vad ceva bun daca se da drumu la liber dupa 15 mai.
Dar sa vedem.