| Goddessss a întrebat:

Când se termina porcăria asta de coronavirus?
Când o sa fie lucrurile la normal?
Voi ce credeți?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
90 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cu toti vom fii infectati, uni uni vor zbura spre ceruri in schimb alti vor mai sta pe pamant, corona iti da aripi sa zbori spre rai

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand va exista un vaccin si categoriile vulnerabile il vor face.
cand va exista un tratament eficient pentru toti
cand poplatia va fi imuna si nu va mai exista transmitere comunitara asa mare

probabil peste minim 1an de acum

| mgtow a răspuns:

Cand vor iluminatii...

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Niciodată nu va mai fi cum a fost înainte, acest sistem de lucruri trebuie sa se sfîrseasca odata, bolile si epidemiile cum este aceasta au fost demult prezise de Dumnezeu in paginile Bibliei, ele (bolile) fac parte din semnele sfîrsitului acestei lumi.

| Goete a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Hai maintaie din asta cu Dumnezeul tau care ne-a facut sa ne bage in iad si sa ne omoare

| Drimmero a răspuns:

Nu se stie, va mai dura cel putin 1 an probabil, poate nu e chiar asa de nasol pe cum se zice dar mai bine iti e sanatos decat sa ai chiar si o mica raceala. Deja alte probleme ale vietii nu mai exista decat corona, mass-media l-a umflat cu pompa si aici nu poate nimeni s-o nege, lucrurile se complica pentru ca intervine in politica si economie, o sa apara vaccinul si poate ca usor-usor se duce nebunia, omul a trecut peste multe pandemii, o sa treaca si asta, oricine s-a saturat ca de 6-7 luni sa se discute doar asa ceva, sa fie restrictii si eventual sa ai cunostinte bolnave.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Peste 1 an cam asa, numai bine trece iarna, nu trebuie sa mai merg prin frig pana la lucru, e bine de acasa, mai termin si cursurile tot de acasa...

Dupa, o sa apas eu pe buton si o sa opresc pandemia tongue

| anonimg a răspuns:

Coronavirus este o tampenie iscodita de minti luciferice, si care se imprastie tot prin astfel de minti.
Pai sa imi arate mie cineva vreun om care sa nu fie predispus la vreo boala, la un virus; sau care sa nu aiba nici o bacterie in el. Asa ceva nu exista! In fiecare zi se imbolnavesc si mor oameni din multe motive.
In cazul coronavirus este la mijloc industria farmaceutica/medicala in care toti "conducatorii" lumii si/sau guvernelor sunt implicati. Pana si la noi:
https://www.capital.ro/......demie.html
Si Bill Gates, fondatorul Microsoft, ce cauta sa-si deschida un laborator farmaceutic?
https://www.zf.ro/......ma-4771217
Nu zic ca nu ar exista virusul; ca exista si sida, cancer, si alte boli mult mai grave. Exista coronavirus pentru ca chinezii vor ajunge sa se manace intre ei, si de asta manaca toate spurcaciunile din aer, de pe pamant si din ape.
Noi nu trebuie sa mancam spurcacviunile pamantului pentru ca sa ne ferim de boli.
In mod normal, poporul trebuie sa aiba ultimul cuvant, si nu oamenii corupti din conducerea statelor; nici oamenii bogati ai planetei.
Oamenii straini de Dumnezeu dau legi luciferice. Acestia, daca fac un bine poporului il fac la fel ca si stapanii de sclavi: le da de mancare doar ca sa aiba putere sa munceasca in continuare.
Lucrurile sunt ingaduite de Dumnezeu pentru ca profetiile biblice trebuie sa se implineasca. Cum altfel se vor revarsa pe pamant cele 7 urgii gata pregatite?

| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Tot imbecil ai ramas si la 3000 cazuri pe zi si ATI blocat.

| sabin89 a răspuns:

Poate o fi şi ăsta un val. Şi, vorba cântecului: ce e val ca valul trece.

| Sofer a răspuns:

Rămâne doar așteptarea laughing pana o sa treacă coviduț.

| aXy99 a răspuns:

Nu se mai termina.

| Nemessys a răspuns:

Când vor cei de la conducere sa se termine happy

| suntserios a răspuns (pentru Nemessys):

I-auzi. Crezi ca au miraculosul anidot si il tin pentru ei sa se distreze putin?

| Nemessys a răspuns (pentru suntserios):

Eu nu am zis asta. Ma referam la faptul ca ei ne pot minți în continuare cu numărul de cazuri exagerat de mare care creste de la o zi la alta. Nu zic ca virusul este o minciuna, nu zic ca cazurile sunt false, însă dacă vor, o pot prelungi cât doresc ei.

| suntserios a răspuns (pentru Nemessys):

Sunteti unii adepti a teoriilor astora a conspiratiei fara sa la ganditi prea mult asa e?
Zi si mie ce ar avea de castigat un guvern din daramarea economiei?

| Nemessys a răspuns (pentru suntserios):

As putea sa știu ce și eu ce s-a făcut cu acei bani împrumutați de la UE?

| suntserios a răspuns (pentru Nemessys):

Nimic ca nici nu au ajuns.
Repet, niciun guvern nu vrea sa isi darame economia. Oricat de corupt pentru ca din economia aia sifoneaza ei, din aia traiesc ei. Nu din banii europeni. Aia se sifoneaza greu.

Si ia explica si mie, milioanee de cazuri din SUA si din America Latina tot pentru bani de la UE sunt raportati?

| StefanDrg a răspuns (pentru suntserios):

Nu castiga nimic guvernele din daramarea economiei, te-ai gandit ca poate ei vor doar sa schimbe societatea? Poate nu e vorba de bani aici

| StrongHeart a răspuns (pentru suntserios):

Cam asa cred

| suntserios a răspuns (pentru StefanDrg):

Normal ca nu e vorba de asta.
Aduci tu la masa guvernele a 200 state sa ia decizii unanime si secrete?

Ia zis, a stat Putin cu Trump, Merkel, Jinping, Iohannis la masa si au picat toti de accord sa raporteze cazuri false de covid doar ca sa ce?

| StefanDrg a răspuns (pentru suntserios):

Poate vor sa bage frica in noi cu aceasta pandemie, o frica generica, sa ne fie frica de ei, sa instaureze din nou regimuri totalitare, sa ne ia libertatea, drepturile. Cine stie ce au de gand, vorba unui artist : " Iti fura libertatea ca nu au ce sa-ti mai ia "

| suntserios a răspuns (pentru StefanDrg):

Bun atunci zi cand si unde s au intalnit reprezentantii celor 200 tari sa ia decizia asta si cum a fost deaccord Merkel cu Putin si Trump cu Jinping.

A si de ce a fost China de accord sa pice vina pe ea?

| StefanDrg a răspuns (pentru suntserios):

De unde sa stiu eu cum au luat ei deciziile? Si de ce crezi ca marionetele alea decid? Exista oameni putred de bogati necunoscuti care ii controleaza pe papusarii aia de Trump, Putin si etc. Nu guvernele ne conduc, ci oamenii putred de bogati fara nume, pe care nu ii vede nimeni

| suntserios a răspuns (pentru StefanDrg):

Ma amuza oamenii astia ca tine.
Nu poti explica nimic dar esti tu convins ca e ceva acolo.
0 argumente, 0 logica in ce afirmi, 0 explicatii, da afirmi.

Poti sa imi spui cine sunt oamenii aia bogati si de ce vor sa schimbe ceva in conditiile in care tocmai societatea de acum le-a dat putere si bani?

Ce vor oamenii aia bogati? sa fim mai putin si sa consumam mai putin ca sa le scada lor averile?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru StefanDrg):

Daca aplici orice principiu care iti imparte afirmatiile in false sau adevarate, ai sa ajungi la concluzia ca e mult mai probabil ca fiecare tara sa fie guvernata de propriii oameni, nu de niste marionete despre care nu stii nimic.

| suntserios a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Omul a prins o discutie pe undeva despre cum cineva conduce lumea din umbra si i s-a parut interesant... Atat tot, ceream prea mult sa gandeasca ideea mai departe

| Nemessys a răspuns (pentru suntserios):

Omule, de câte ori vrei sa îți zic în morții ei de treaba CA NU NEG EXISTA VIRUSULUI! Zic doar ca în toată treaba asta tot se afla un gram de corupție sau de minciuna, mai ales în mass media care face atâta tam-tam când e ceva minor.

| suntserios a răspuns (pentru Nemessys):

In mortii ei de treaba, 612 oameni cu tuburi in gat doar la noi in tara e cea minor?

1 milion de oameni decedati in lume e minor?

| StefanDrg a răspuns (pentru suntserios):

Ne dam cu parerea, asta e magia site-ului, nici eu nu neg existenta virusului, dar e pus intentionat cu un scop. Scop pe care posibil nu-l vom afla noi niciodata ( noi oamenii de rand ). N-am cum sa merg mai departe cu ideea, eu doar ti-am spus ce cred eu. Asta cred

| Nemessys a răspuns (pentru suntserios):

E minor pentru oamenii care nu au și alte probleme. Ai auzit tu pe cineva sa spună de repetate ori ca acei morți aveau și alte probleme cu respirația? Nu. Au zis doar ca au murit DIN CAUZA corona-virusului. Populația când aude asa ceva, înțelege ca el a fost un om perfect sănătos înainte și din cauza ca a luat virusul, gata, s-a dus.

| suntserios a răspuns (pentru StefanDrg):

Parerea ta afecteaza pe altii in cazul asta. Tu azi, maine altul si asa pas cu pas ajungem sa ne bagam picioarele ca maine nea Vasile nu mai vrea sa poarte masca ca a citit el pe net ca a scris unul ca virusul e pus cu un scop si nu se imbolanveste el samd...
Totusi asa putin respect pentru tine nu ai si tu, sa iti explici lucrurile pe care le auzi in loc sa le iei de bune? Sau greu cu logica?

| suntserios a răspuns (pentru Nemessys):

Ai idee cati din ce care au murit si aveau alte boli puteau sa le duca inca 10-20 ani fara probleme?

| Vântulalb a răspuns (pentru suntserios):

Serios?
In primul rand, care economie?
Apoi, castiga mai mult daca nu mai platesc multime de chirii, de salarii, de taxe pentru angajati, de alte "acareturi" si fac totul on-line. Sau "de acasa".
Nu au interes sa se imbogateasca toti buticarii ci numai unul cu Amazon, unul cu Facebook (ca nu mai ai acces niciunde fara Facebook) altul in alt domeniu, si tot asa. Numarati pe degetele de la o mana.

| suntserios a răspuns (pentru Vântulalb):

Deci bossul de la Amazon si Facebook au inventat virusul ca sa le mearga mai bine treaba.

Si sigur Zuckerberg a negociat cu China despre virus.

Si ia zi, daca economia pica cine ii mai cumpara online lui amicul Jeff?

| Vântulalb a răspuns (pentru suntserios):

O iei pe ulei. Ti-am vazut raspunsurile.
Si inca ceva: nu e nevoie sa te iei de mine ca fiind nou. Cineva a umblat la contul meu si mi-a schimbat datele de logare. Nu mai pot intra pe cel vechi. Stiu ce esti tu pe acest site si cum te certi cu toti. Abtine-te!

| suntserios a răspuns (pentru Vântulalb):

Nu o iau pe ulei.
Vreau pur si simplu cand cineva debiteaza teorii ale conspiratiei ieftine sa le argumenteze si sa le explice logic.

Nu ca ala de mai sus, zice de iluminati si pleaca. Atat il duce capul.

Esti convins de ce zici, explici si argumentezi. Simplu. Nu cer mult.

Habar nu am cine esti si ce parere ai tu despre mine si nici nu ii pasa. Ai si tu ceva de zis, zi si argumenteaza logic.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Vântulalb):

Ha ha! Frumos contraargument la intrebarea despre imbogatirea lui Bezos daca oamenii nu mai cu ce sa ii cumpere produsele.

Dar probabil ca, si tu, si StefanDrg, prin raspunsurile despre entitati impotriva voastra, va ascundeti esecurile din trecut. Esecurile ca ati fost lenesi si nu ati realizat nimic pana acum. Nu e nimeni impotriva voastra. Nu va vrea nimeni raul neaparat (pot fi anumite persoane cunoscute voua care sa incerce sa va puna bete-n roate sau antisociali care omoara la intamplare, dar nici astia nu ajung departe, tot din cauza esecurilor lor.). Peste tot sunt o gramada de oameni dispusi sa isi ofere timpul liber pentru a le imbunatati viata celorlalti. Tot ce trebuie sa faceti e sa iesiti din pestera, sa invatati ceva util pentru societate si sa cautati oportunitati. Prin ura fata de bogati nu faceti nimic ca sa ajungeti si voi ca ei.

| Vântulalb a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Pardon?!
Cred ca tu esti pacient de al lui Freud. Macar esti alfabetizat? Nu cred.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Vântulalb):

Vezi? Exact ce ziceam. Iti ascunzi incapacitatea de a reflecta asupra propriei conditii. Te simti atacat.

Ma doare-n coor ca ma crezi analfabet.

| zilog a răspuns (pentru suntserios):

Am un prieten caruia zilele trecute i-au taiat piciorul si omul are 30 ani pentru ca avea osul rupt si tendoanele si fenunchiul si soldul si s-a infectat nu l-au primit la spital ca nu se faceu operatii l-au pus in ghips si l-au tinut asa si in urma cu cateva aile a ramas baiatul fara picior

| Vântulalb a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nici macar in cot nu ma doare ca tu ai fost abuzat si ai probleme. Eu am avut familie normala, viata normala.

| Nimeni10 a răspuns (pentru suntserios):

E multa vrajeala cu acest covid.

| suntserios a răspuns (pentru zilog):

Vrajeli, fake news ieftin. De cand ai apărut pe TPU numai rahaturi scrii. Nici nu ma mai chinui sa iti citesc mesajele.

| suntserios a răspuns (pentru Nimeni10):

Detaliaza si argumenteaza. Lucruri logice te rog valide si dovedibile. Altfel sterge ti răspunsul de mai sus.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru zilog):

Sa inteleg ca si tu esti un pierde vara?

| Drimmero a răspuns (pentru Nemessys):

Provoaca complicatii, cica ar fi si cazuri in lume de decese provocate la oamenii sanatosi, chiar si la tineri, dar astea sunt mai rare. Depinde mult de cum raspunde organismul fiecaruia pentru a lupta cu virusul, suntem diferiti si na

| Cosmin86 a răspuns (pentru StefanDrg):

Serios? Sunt oameni putred de bogati care conduc lumea si nu-i vede nimeni?

Esti doar un prostalau cu 12 clase care isi da si el cu parerea, nu?

| aXy99 a răspuns (pentru Nemessys):

Numarul de cazuri este mult mai mare decat ce raporteaza ei.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nemessys):

Cum o pot prelungi cand virusul asta EXISTA? Si se intampla sa moara oameni de la el, iar multi dintre aia care scapa scapa cu sechele nasoale? Stai sa vezi acusi distractie cand vor incepe sa aleaga ca la italieni cand a fost nasol, ca nu mai sunt locuri la TI - tu 35 de ani, sanatos, nefumator, la ventilator, tu. 65 de ani, diabet, obez, probleme cu inima - domnul fie cu tine! Mergi in pace acasa!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nemessys):

Pai asta e buba, ca nu e minor. Ar fi minor daca oamenii nu ar mai fi imbecili si ar respecta niste masuri de bun-simt. Pina la urma nu e vorba de pus masca cu circuit inchis in puii mei, nu trebuie' sa te imbraci in combinezon ca sa iesi din casa! Ia de-aici, uite cam asa fac unii sa para situatia actuala - https://www.youtube.com/watch?v=zHX-45LsJOM

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cand sunt unii, vezi la @aninimg, care se teme ca ii pune Bil Gheits cip in cu.r ca sa se imbogateasca mai mult decat cu cipurile din PC uite ca sa ii convingi ca purtatea mastii e un efort minim fara urmari negativee deja ceva SF.
Am avut la un magazin o discutie cu o tanti care imi respira in ceafa si am rugat-o frumos fie sa puna masca corect fie sa ia distanta. Mi s-a parut ca incercam sa ii explic fizica nucleara nu ca trebuie sa isi puna o bucata de material pe nas. Chiar mi se parea ca e un proces pentru care avea nevoie de un curs de calificare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Daca le pune un cip astora ca el care are doua valori, 0 sau 1, nimic mai mult, sigur ii face mai destepti.

| Goete a răspuns (pentru suntserios):

Si tu crezi tot ceea ce vor sa te faca sa crezi?

| Goete a răspuns (pentru suntserios):

China a inceput "pandemia".
Cu un virus din familia Coronavirus, virusi inofensivi din familia carora avem multi dontre noi in organism.
L-a declarat periculos, mortal.
Apoi alte guverne - in lipsa de dovezi, au procedat la fel.
Oamenii nu nai mor de pneumonii, nici de gripa - stii cati morti fave gripa in fiecare an? - Pardon, facea. Acum mor de "Coronavirus".
Se fac testele si se gaseste virusul acela inofensiv care "la unii nici simptome sinoenaltii ii omoara"
Hai sa.fim seriosi.
Si Guvernele sunt manipulate, cum ar avea "curaj" sa se opuna spunand ca nu isi protejeaza populatia. Nici Trompeta nu stie ce face si trompetistii se dau mari si tari dar cand le cad zgarie norii se vede cat de tari sunt.
Si China... ce a avut de castigat?
Sa-ti povestesc sau urmaresti miscarile de piata? Oricum era in drum sa fie noua putere mondiala.
A folosit doar un accelerator.

| suntserios a răspuns (pentru Goete):

Da, gripa facea in medie sunt 500.000 morti pe an. Si exista vaccin si exista si tratament si e mai putin contagioasa.

Covidul a facut deja 1.1 mil de victime si nu a trecut un an si nu exista vaccin si a mult mai contagios.

Deci ce ca.cat ai vrut sa zici cu raspunsul asta in afara de nimic?

| Goete a răspuns (pentru suntserios):

Nu uita ca de cand coronavirul, n-au mai murit de gripa. Nici de alte boli care li se asuma "coronavirusului" - dar bolnavii sunt neglijati si centrele de sanatate goale si spitalele aproape goale. Cum sa nu moara oamenii?
Eu ce am vrut sa zic este ca fiecare cu ideea lui, tu esti unul din multimea manipulata.
Faptul ca tu crezi toata povestea asta si eu nu, nu este decat fructul libertatii de gandire pe care o avem - si de exprimare, pe care inca o avem.
Pe mine nu ma deranjeaza cu nimic faptul ca opiniabta e diferita

| suntserios a răspuns (pentru Goete):

De unde stii ca nu a mai murit nimeni de gripa?
Si chiar daca nu a murit lucrurile sunt destul de clare de ce... lumea are mult mai multa grija de igiena, exista distantare sociala si sezonul de gripa abia incepe. Asa ca argumentul tau e NULL. Ca sa nu mai zis ca exista vaccin pentru gripa.

Spitalele sunt goale? Serios? De aia nu mai sunt locuri prin spitale?

"Faptul ca tu crezi toata povestea asta si eu nu, nu este decat fructul libertatii de gandire pe care o avem"

Faptul ca tu nu crezi e rezultatul unei imbecilitati crunte nu a fructului libertatii.

| Goete a răspuns (pentru suntserios):

Atat de mult te costa daca cineva nu gandeste ca tine?
In care spitale nu sunt locuri?
Distractie placuta in continuare cu nervii pe care ti-i faciwinking
Eu unul nu mai continuu discutia, am propria mea opinie si gata

| suntserios a răspuns (pentru Goete):

"Atat de mult te costa daca cineva nu gandeste ca tine"

Pe unii ar putea sa ii coste viata daca gandesc ca tine.

Tatal meu are diabet de 20 ani, daca as fi imbecil ca tine si m-ar durea in plua de covid asa cum faci tu as putea sa il omor.

Deci da imbeciluile, ma poate costa viata mea sau a familiei mele daca as gandi ca un cretin ca tine.

PS Daca te intrebi de ce te jignesc, sau se intreaba vreun moderator de ce jignesc e pentru ca in perioada asta oamenii ca tine, acesti antibotnitari care se cred inteligenti si liber, nu merita respectul societatii, merita aratati cu degetul izolati de societate si trebuie scoasa in evidenta imbecilitatea lor sa ne putem feri de ei ca sa putem tine in control virusul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Deci daca covid e mult mai contagios si nu exista vaccin, deci se infecteaza mult mai multi, iar in 8 luni a omorat cat gripa in 3 luni (sezon) inseamna per a contrario ca gripa e mult mai grava?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

In 8 luni in conditii de izolare, inchidere de granite și masuri destul de drastice de igiena, distantare si protectie a omorat mai mult decat dublu decât gripa intr-un an, gripa de care nu se fereste activ nimeni.
Eu inteleg mereu ca bati sa ma contrazici, de aia am si obosit sa intru in polemici cu tine si nici nu îți mai raspund uneori, dar aici ai rastalmacit ideea prea rau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Pai tot o iei aiurea, ca sezonul de gripa dureaza 3 luni
cati oameni se infecteaza anual de gripa si cati s-au infectat cu covid?
si cum nu se fereste nimeni de gripa daca unii chiar se vaccineaza
si mai ales, de gripa de ce nu te feresti, daca i-o dai vreunui diabetic

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Mnu. sezonul de gripa incepe prin octombrie si dureaza pana in may. Si asta in emisfera nordica, pentru ca in sud sezonul de gripa e pe dos... deci mai mereu e sezon de gripa in lume. Si anual se vaccineaza, sau ma rog se produc, pana in 200 mil de vaccinuri din 7 miliarde de oameni.

Chiar nu pot pricepe de ce tii cu tot dinadinsul cu covidul, dar nu mai incerc sa intleg, pur si simplu iti voi ignora intrebarile

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

laughing o tin fiindca esti singurul atat de turbat si care jigneste pe toata lumea pe aici pe tampenia asta si toate discutiile in care vorbesti despre asta ajung la recomandate rolling on the floor

si adevarul ca vrei, ca nu vrei, asta e, e ceva mai naspa ca gripa dar nu justifica nimic din ce se intampla acum

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

1.1 milioane de morti intr-o lume blocata in care 7 miliarde oameni iau masuri de preventie justitica ce se intampla.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Pai dumnezeii planetei ne-au zis ca cea mai buna estimare e ca s-au infectat vreo 800 de milioane, tot ei ne zic ca de gripa se infecteaza 900-1miliard.
daca 1 milion justifica, 500 de mii de ce n-ar justifica jumate din inchiderea totala atunci? sau jumate din ce se intampla acum gen

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii bine care e diferenta intre milionul asta si aia 500mii da e mai interesant sa fi Gica contra

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Care e diferenta? restrictiile? pai daca s-au infectat cam tot atatia?
sa nu mai zic ca in Bucuresti daca inmultesti cel putin cu 7-8 numarul ala de 25k ajungi la vreo 200k infectati si 400de morti. in ianuarie 2019 au murit cu vreo 600 de oameni mai mult decat in celelalte luni ianuarie de pana atunci, ce pandemie a lovit bucurestiu atunci?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Da restrictiile. cu atatea si atatea restrictii au murit de 2 ori mai multi oameni decat la gripa.

Da vaccinul. Cei 500k care mor anual de gripa au un vaccin la dispozitie, daca il faceau poate nu mai mureau.

In niciun sezon de gripa eu nu am auzit vreodata ca sectiile de ATI nu mai au locuri...

Astea sunt diferentele...

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Pai s-au infectat cam la fel de multi cu tot cu restrictii, deci?

si vaccinul de gripa stim toti cat e de eficient, sunt ani in care nu ii e nimerita mutatia si abia acopera o tulpina

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

"Pai s-au infectat cam la fel de multi cu tot cu restrictii, deci?"

Bun, in sfarsit putem incheia discutia, ca ai ajuns si tu la concluzia ca e mult mai contagios decat gripa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Pai am zis ca e mai contagios, nu mult mai letal, deci restrictiile iesite din comun, mai mult decat masca si, sa zicem, distanta, n-au niciun rost

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Extrem de mult rost.
Omului daca nu ii pui restrictii nu se protejeaza. Uita-te la tine, daca nu erau restrictii de durea in plua de aglomeratii

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Pai chiar ma durea ca oricum nu mergeam in aglomeratii

deci care e rostul daca se infecteaza cu toate ca se protejeaza? ca nu mai merge la restaurant unde-s 10 oameni la distanta dar merge cu autobuzul unde sunt 30 in 10 metri?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios ca te credeam mai inteligent putin...
da nu mai e cazul dupa ultimele raspunsuri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

laughing zi-o p-aia cu imbecilu

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Cand o sa invete lumea sa nu se mai c*ce pe ea din cauza unor masuri simple de protectie.

| Panamax a răspuns:

O sa apara Coronavirus partea a 2-a.

| Legion7X a răspuns:

O să se termine, când se va lansa un vaccin în europa, până atunci., Un infectat se vindecă altul se infectează și totodată probabil moare depinde de ce complicații mai are respectivul. Da virusul există. Alții spun că sunt bazaconii. Dar cine ar vrea să testeze dacă el există? Eu unul nu.

| zilog a răspuns:

După ce vor rămâne 3% din populația globului am vazut eu un film in care explica tot

filmul se cheama

3%

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au zis ca in 2 ani se termina cu totul.

| CdeMetal a răspuns:

Cand lumea o sa respecte niste amarate de reguli, pana atunci o sa tot tina.

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Nu prea curând...

| StefanDrg a răspuns:

Pana nu le iese planul, nu se termina, cei din umbra care conduc lumea vor o schimbare in societate

| suntserios a răspuns (pentru StefanDrg):

Care e planul lor?
Cum ai aflat de el?
Nu ti e frica ca tu le stii planul si ei vor afla asta?

| StefanDrg a răspuns (pentru suntserios):

Am o banuiala ca exista un plan, nu stiu sigur, dar trebuie sa fie ceva intentionat, dupa anii 90 am auzit ca unii oameni cu asigurare buna, si-au dat foc intentionat la casele lor darapanate, ca asigurarea sa le dea banii sa isi ia casa noua. Deci?

| suntserios a răspuns (pentru StefanDrg):

Da da da clar, niste infractiuni cu asigurarile e fix acelasi lucru cu o pandemie globala care pun economiile a 200 tari in genunchi. Fix acelasi lucru.

| Goete a răspuns (pentru StefanDrg):

Adevarat c-a-nviat!

| LilWatamaloon a răspuns:

M-am consultat cu mai multe persoane printre care si profesori de la facultate si ei au zis ca treaba asta ar putea dura 2-3 ani, intr-un fel ei considera ca oamenii sunt tinuti in casa pentru a micsora utilizarea resurselor limitate, pentru a prelungi utilizarea lor.Stiu ca pare sci-fi treaba, dar asteptam si vedem.