| AnonimXnX a întrebat:

Cand se termina starea de urgenta actuala si se mai baga apoi?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
26 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se termina prea curand, pana nu scad numarul de infectari.
Bineinteles ca se poate reinstraura, de cate ori va creste numarul de infectari!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu mai suntem in stare de urgenta de prin mai.

| floresdemayo a răspuns (pentru suntserios):

Depinde. Au mai fost orașe unde s-a revenit la starea de urgentă. Sibiul a fost unul dintre ele, in noiembrie 2020, timp de vreo 4 săptamani.

| suntserios a răspuns (pentru floresdemayo):

Mnu.
Sibiul a fost in carantina nu in stare de urgenta.

| floresdemayo a răspuns (pentru suntserios):

Același rahat, scuze că zic. Teoretic "carantină", dar practic a fost tot "stare de urgență", cu aceleasi restrictii, ca cele din martie-aprilie. Parcă, mai dure. Desi nu a mai fost același stres din martie. Și uite că așa, s-a ajuns pe o linie de plutire normală, s-a redus numărul infectarilor zilnice. Dar, parcă iar e in crestere, acum, din ianuarie.
https://sibiu100.ro/......carantina/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bosd, nu mi ai mai zis ce tari nu au restrictii. Sau te a luat gura pe dinainte si acum nu stii ce sa zici?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent suntem in stare de alerta, starea de urgenta s-a terminat de mult timp.
Chiar inainte citeam o stire ca Guvernul a aprobat prelungirea starii de alerta pe inca 30 de zile, incepand cu 13.01. 2021.
Nu cred ca o sa mai avem stare de urgenta in acest an.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa prelungit starea de alertă pentru inca 2 saptamîni

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai nu stim. Nimeni nu stie care o sa fie situatia happy (dupa cum bine observi)

| Mosotti a răspuns:

Actual nu e stare de urgenta! Este doar stare de alerta. Nu se stie cat va mai dura, va mai dura cand vor da cazurile serios inapoi.

| T0T a răspuns:

Nu e stare de urgență, cică. Doar că prim multe zone se fac restricții ca în acea stare (chiar dacă nu îi mai spune numele „de urgență"). Acum e stare de alertă restrictivă prin măsuri exagerate. Această stare cu aceste măsuri este prelungită, chiar dacă legal se termină. Va fi în continuare, să îmi șterg contul de nu.winking

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu stiu cand se termina, iar ce se baga apoi, depinde cine e la pupitru in momentul ala. Eu as baga un Depeche Mode - Enjoy The Silence.

| lpavel a răspuns:

Nimeni nu stie exact, dar e mare manipulare...

| suntserios a răspuns (pentru lpavel):

Cam cine si cu ce manipuleaza?

| lpavel a răspuns (pentru suntserios):

Cine manipuleaza? tu traiesti in padure? Guvernul, sistemul de sanatate etc, toti cei care au de castigat din pandemia asta! Sunt unele tari unde nu exista restrictii... asta ti-o zic tie ca tu n-ai auzit ca traiesti in padure...

| suntserios a răspuns (pentru lpavel):

Cine si ce are de castigat din pandemie?
guvernul?
cum? prabusind economia? stii ca pana si cei corupti traiesc mai bine cand economia merge bine nu?

In ce tari nu sunt restrictii?

| NotNamed a răspuns (pentru lpavel):

Din pacate singurul care traieste in padure esti tu si celalti incuiati la minte care lansează teorii conspirative despre virus ca nu ar exista sau despre vaccin ca ar face rau sau ca ar contine cipuri. Habar nu ai pe ce lume traiesti. Stii tu medicina avansata pentru a vedea daca exista sau nu virusul? Ai experimentat tu vaccinul sa vezi daca merge sau nu? Ai facut diferite investigatii la nivel molecular sa vezi ce conține si ce nu? Esti un slav al crestinismului cate habar nu ai despre ce vorbești. Lansezi si tu cateva idei conspirative ca sa iti dai impresia că vai ve destept esti tu si noi suntem marionetele guvernelor si al organizatiei mondiale de sanatate. Stai dracului potol in casa ta moștenită de la parinti si mai citeste o carte in domeniile care nu te reprezinta. Abia aștept sa se faca vaccinele, sa se vindece toti, sa dispara cazurile, sa intram intr-o viața normala si sa nu existe "mutatii" de pe urma vaccinului. Is al naibii de curios sa vad cum intrati in pământ de rusine pentru prostiile pe care le.ati lansat. Pana atunci fi si tu mai bun si mai informat bai saracule.

| goguPatent a răspuns (pentru lpavel):

Mare conspiratie a Terrei impotriva romanilor.

| Frank51 a răspuns:

Starea de alerta se termina cand numarul de infectari scade atat de mult incat sistemul de sanatate functioneaza in parametrii optimi, adica lejer.

| Werrich a răspuns:

Este stare de ALERTA, nu de urgenta. Da, se va baga apoi din nou si din nou.

| NotNamed a răspuns:

Vad ca esti tare bombardier in tastatura. Esti numar unu pe jigniri. Nu.i nimic ca si asa nu ma afectează in niciun fel. Ba chiar ma amuză sa te vad atat de frustrat si agitat pe răspunsul meu incat ti.ai rupt 10 min din viața ca sa ma jignesti in ultimul hal. Aia e, nu toți putem fi civilizati. Cat despre tine ce sa zic. Imi bag toata pl in mortii ma.tii din pământ. Sa o *** pe cateaua de ma.ta in fiecare zi la hotel iar cand ma plictisesc de ea sa o atarn pe steag si sa fug cu ea prin toate orasele resedinta din Romania ca sa arat ca cea mai proasta femeie a reusit sa faca cel mai prost baietas pe măsură. Pe tac.tu ala schiop nu mai zic nimic ca si asa l.a batut soarta destul de mult ca s-a procopsit cu tine bai nebunule.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu este stare de urgenta.

| InOrOut a răspuns:

Cand se termina starea de urgenta actuala - in acest moment nu este stare de urgenta
si se mai baga apoi - de unde sa stiu eu?
Pot sa imi dau cu parerea, eu nu cred ca se mai baga la noi ca romanii sunt revolutionari si le e frica. Romanul urgent baga furca.

| suntserios a răspuns (pentru InOrOut):

Romanul e revolutionar pe Facebook si vreo cativa pe TPU si atat.

| NoName75 a răspuns (pentru InOrOut):

Asta este stare de urgență mascatalaughing

| NoName75 a răspuns:

Asta numa "guwernerul" meu stie frațică