| GulubuntzBudulush a întrebat:

Când vom scăpa de purtatul măștii pe stradă? Nu de alta, dar este groaznic și majoritatea populației dacă ar putea nu ar purta-o pe stradă. Când vom reveni la situația de vara trecută.
1. Măștile chirurgicale de protecție oricum nu te protejează de ceilalți, ci doar pe ceilalți de tine într-o proporție foarte mică.
2. Cele mai bune sunt respiratoarele și sunt scumpe și inconfortabile nepurtate de majoritatea.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
20 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E o bucata de carpa pe care trebuie sa o porti pe fata. E mult mai confortabila decat un tub bagat in gat sa te ajute sa respiri.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Coronavirusul acesta este la fel de puțin periculos ca gripa.
Spui asta fără să ții cont de chinurile prin care au trecut cei ce s-au îmbolnăvit.

| Simpatic a răspuns:

O intrebare pusa de un pusti care nu stie nici din domeniul stiintific nici cel al trairilor.
Covid 19 nu este la fel ca gripa ci este ceva mai complicat ca gripa, ai avut macar o data in viata ta gripa sa stii cum e? ei bine gandeste-te ca covid 19 pe langa starile acelea gripale ingrozitoare febra tuse, dureri musco-articulare iti mai poate rapi ceva oxigenul de aici se ajunge la ATI si multi au ajuns la morga.
Daca tot va mai adunati multi de astia anti masca precum aia de la AUR va doresc sa faceti cu totii covid 19 in forme moderate pana la severe sa vedeti moarte cu ochii si apoi va garantez ca veti purta masca si vara la plaja sa va bronzati cu ea pe fata.

1. Măștiile chirurgicale de protecție oricum nu te protejează de ceilalți, ci doar pe ceilalți de tine într-o proporție foarte mică.
O ineptie, si mastile chirurgicale au randament. In China se poarta de ani de zile pentru poluare sau contra gripei sezoniere!

2. Cele mai bune sunt respiratoarele și sunt scumpe și inconfortabile nepurtate de majoritatea.
Ce sunt alea respiratoare? Nu stii ce vrei sa zici fii mai concis, masti respiratoare wtf? Poate vrei sa zici masti cu grad ridicat de protectie cum sunt cele FFP3 prin care se respira greu pentru ca si aerul e foarte rarefiat.

"Când era epidemie de gripă nu purta nimeni mască."
Covid-19 este mai contagios decat gripa cu mult!

| AndAnt a răspuns (pentru Simpatic):

Mai interesați-vă despre ceea ce vorbiți!

| Catrice a răspuns:

Pai stai asa ca în vara erai închis în casa...

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Catrice):

Poate vrei sa zici primavara.

| Catrice a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Nu știu, eu nici în iunie-iulie nu îndrăzneam sa ies ca ma opreau polițiștii sa întrebe unde merg și după caz sa ma trimita înapoi acasă

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Catrice):

Probabil ai fost in izolare.

| Catrice a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Nici n-am avut covid sau sa fi stat în preajma unora bolnavi.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Catrice):

Ok.

| Frank51 a răspuns:

De abia vine valul 3 cu forma contagioasa. Masca trebuie purtata in proximitatea oamenilor, nu sunt de acord cu purtarea mastii in spatii inchise la 5 metrii de alte persoane, sau pe strada. In schimb sunt de acord cu purtarea mastii in mijloacele de transport in comun unde nu se respecta distantarea, in scoli, biserici, magazine, spatii comerciale, unde dai nas in nas cu alte persoane.

| Dismally a răspuns:

Probabil prin 2023.

| Furnicuta000 a răspuns:

Cred ca in curand. Preconizez ca in 2-3 luni.

| Nilsson a răspuns:

Mai devreme de iunie nu cred că vom scăpa, din păcate.
Ai dreptate la punctele 1 și 2, dar n-ai cu cine să discuți.
Mass media a băgat frica în oameni și ei cred orice li se spune de sus.

| ForeverAlone97 a răspuns:

Nu stiu cand vom scapa de masti. Dar vara la 35 grade o sa fie foarte incomod, plus de asta nu ne putem bronza fata. Oare la strand tot cu masti o sa stam? laughing

| Werrich a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Nu cred că o să stam cu măști la ștrand, de 14 februarie la Băile Felix a fost aglomerație în piscine și nimeni nu purta mască.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Werrich):

Nici la sala nu se sta cu masca, si e in interior.

| mont a răspuns:

Nu scăpăm curând de măști. Sa zicem mersi ca/dacă nu va trebui sa stam iar și in case.

| AndrElle a răspuns:

După ce ne vaccinam și după ce o sa se micșorează mortalitatea oamenilor. Stai in pic sa scadă, nu vezi că mor într-una.

| 6547756 a răspuns:

„Cred că va fi foarte prematur şi nerealist să credem că vom termina cu acest virus până la sfârşitul anului"
https://stirileprotv.ro/......cesta.html