| Maxx23 a întrebat:

Care e cel mai bun vaccin anti-covid? Imi e frica sa il fac dar nu stiu de ce.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
11 răspunsuri:
| Dhdhhdhfhfh a răspuns:

Pfizer

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista cel mai bun.
exista 4 vaccinuri autorizate in Europa
2 din ele pe o tehnologie mai noua cu o acoperire mai buna in cazurile grave
si 2 pe tehnogiile clasice.

| Ava1231 a răspuns:

Eu nu voiam sa ma vaccinez deloc, cu niciun vaccin si intr-un final am ajuns sa o fac cu cel mai ciudat dintre ele si anume cu Johnson. Am avut febra 2 zile si m-a durat mana si acum sunt ok.
Oricum la cum e situatia vom fi constransi cu totii sa ne vaccinam

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns:

Pfizer e singurul autorizat definitiv în SUA și în curs de autorizare în UE

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Și are cele mai puține efecte adverse! Eu cu el sunt vaccinat!

| Lukasssz a răspuns:

Parizel!

| Jonas94 a răspuns:

Salut!
Nu cred că se poate folosi termenul, de cel mai bun, când e vorba de vaccinuri. Ca să-ți spunem asta, ar trebui să fim doctori, care să știe să citească acele studii, care oferă date valide cu privire la eficacitatea acestor vaccinuri.
Cel mai bine, studiază prospectul fiecărui vaccin în parte oferit pe site-ul Agenției Naționale a Medicamentului: https://www.anm.ro/......-covid-19/
Personal, sunt vaccinat cu Pfizer, și am avut miocardită de la vaccin, apărută la 3 săptămâni de la rapel.
Așa că cel mai bine citește prospectele și apoi ia o decizie, cât de cât informată.

| CatalinaPetrescu a răspuns:

Ce fără ieșiri la disco sau la restaurante nu se poate ce atâta vaccin

| Sara2 a răspuns:

Decizia îți aparține, și trebuie să fie foarte personala pentru că dacă pățești ceva nimeni nu se face responsabil. Nu te lua după cei ce zic "vaccinează-te că așa trebuie" sau "vai nu te vaccina". Mi se par penibili oamenii ăștia care insista cu un punct de vedere.