| PsyhoChild a întrebat:

Care e diferența dintre a fi introvertit și timid?
Aici vorbesc strict de mine. Sunt genul de persoana care nu începe de obicei conversația și e timidă, dar care vrea să iasă în lume, să-și facă prieteni, nu să stea mereu singur. Vreau sa merg la petreceri si nu ma supăr aproape niciodata.
Problema mea este ca nu sunt mișcat de lucruri pe care o persoană normală nu le-ar suporta, pe mine m-a deranjează foarte mult lucruri mărunte, dar mereu înghit totul pentru ca nu vreau sa cauzez nici mie, nici altcuiva probleme.
Mulți mi-au spus că sunt introvertit, dar eu nu sunt de acord cu asta, voi ce credeti?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| RoCkKiD a răspuns:

Dimensiunea introvertie/extravertie se refera la preferinta individului pentru orientarea care sine sau catre altii. Extravertitii sunt energizati de interactiunea cu altii, intiaza contacte sociale si se simt in lagrul lor cand sunt in centrul atentiei pe cand introvertitii sunt pe dos.

Timiditatea este o trasatura care se refera la lipsa de indrazneala, de curaj sau chair nesiguranta.

Acum, ce trebuie sa intelegi e ca nici un om nu e pur introvertit sau pur extravertit, fiecare din noi avem momente cand preferam sa fim singuri si momente cand ne dorim sa fim in compania altora asa ca e greu sa ii definesti exact ce e un om. In aceiasi masura fiecare din noi suntem un amalgam de mii de trasaturi care interactioneaza in moduri unice, pe baza experientelor noastre individuale, in cadrul individului pentru a produce un rezultat care nu-l vei gasi la alt om.

Ceea vreau sa iti spun e ca te bagi pe un terioriu prea ambiguu si prea complex, concentreaza-te pe ceea ce crezi tu ca esti si pe ceea ce te face sa te simti confortabil, restul sunt detalii irelevante.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In chefuri si tigari nu gasesti prieteni, acolo merg oamenii trecuti de o varsta sau tinerii care vor sa faca sex la ocazie, nu e ambient bun doar asa sa scapi de rutina. Sportul e cel mai bun in viata si 1 sau 2 baieti calumea ajuta sa te simti bine in viata.

| Adry05 a răspuns:

Eu zic că timid ești atunci când chiar dacă ai avea ceva de spus alegi să n-o faci din frică că ce spui tu nu e destul de interesant sau că ceilalți o să te judece. pe scurt: să ai ceva de zis, dar să alegi să n-o faci din frică
introvertit mi se pare că ești atunci când nu ți-e neapărat frică să expui ce gândești dar de multe ori alegi să n-o faci pentru că te pierzi în propriile gânduri, preferi să fii doar tu cu cine fără să expui neapărat și altora.
Distincția ar face-o frica, care vine involuntar, și alegerea (voluntară) de a nu vorbi

| GabiDumitrescu a răspuns:

Probabil si ceva OCD-uri, inteligenta binisor peste medie, copil singur si eventual crescut de bunici? Zi-mi unde gresesc. Trece cu varsta, crede-ma.

| PsyhoChild explică (pentru GabiDumitrescu):

Am fost crescut atât de bunici cât și de părinți(locuiam toți în aceeași casă).
Inteligenta peste medie nu prea cred, ma clasific la mediocru adică normal.
Nu e vorba de ocd, ma refer ca daca ma injura cineva fără motiv de exemplu nu prea imi pasa, dar când ma simt trădat ma doare cel mai tare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru PsyhoChild):

Si eu am fost crescut cu un set de bunici la domiciliu. Mi se pare si normal sa nu iti pese daca te injura careva. Crede-ma ca nu esti mediocru. big grin

| Catrice a răspuns:

Nah ești mai degrabă anxios.

| JicaContra a răspuns:

Introvertit e sa nu iti placa prezenta oamenilor, dar sa iti placa sa fii cu tine insati (deci sa iti placa sa fii singur, practic)
TOTUSI e foarte rar ca cineva sa poata fi cu adevarat introvertit, momente in care sa fii singur, sau grupuri de oameni cu care nu iti place sa fii impreuna (inclusiv familie) nu se aplica... DELOC
deci, aia care iti spun asa, vor sa te insulte, sau sa te impinga spre ei (familia e un exemplu categoric, daca nu esti destul de comunicativ cu ei, te impung din cand in cand, poate iti schimbi atitudinea)

timiditate e lipsa de indrazneala si atat
si mai e intimidare, care nu e neaparat despre bully, poate sa fie efectiv fata de sexul opus, in general baietii sunt intimidati de fete, dar sunt si cazuri invers

| brokxy a răspuns:

Esti timid, eu sunt introverta si nu imi place sa merg la petreceri unde sunt oameni pe care nu-i cunosc, pur si simplu nu suport asta lol

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Si eu sunt la fel ca tine