| LaviniuA a întrebat:

Care e pronosticul vostru pentru Covid iarna '22?
Mai merge o tura ca pe vremuri, cu crestere exponentiala, restrictii si certificat?
O sa fie epidemie de altceva, poate gripa?

Din sursele mele am aflat lucruri interesante, dar nu le spun.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In Australia a aparut deja al 4-lea val de covid cu tulpina noua, modificata si diferita de cele anterioare.

Curand va ajunge si in Europa, fiindca granitele sunt deschise si se zboara enorm in toata lumea, odata ce nimeni nu mai cere vaccinare si nu mai conditioneaza intrarea in tara in anumite conditii sau restrictii.

Covidul a devenit ENDEMIC!

| LaviniuA explică (pentru Violleta2022):

Si tulpina aia noua cum e, mai rea ca Omicron?

| Violleta2022 a răspuns (pentru LaviniuA):

Mult mai rea decat omicron, fiindca lasa sechele pe termen lung, dupa ce trece perioada virala.

| relian a răspuns:

Nu cred ca o sa mai revina povestea asta cu covid, evaentul o sa apara alte scenarii, este inca razboul ca subiectul zilei, cit o tine si asta, acum vine iarna si or sa fie probleme cu energia, pot aparea alte conflicte, eventual cine stie ce scandaluri is la oriziont, aliante, despartiri laughing is destule subiecte posibile, asta cu covrig, deja lumea e satula, nu o sa o mai bage ca stiu deja ca oamenii nor sa mai fie interesati.

Daca stii, sau crezi ceva baga, e doara o discutie nevinovata, iar daca o nimeresti o sa spuna cei care te vor citi, uite a avut dreptate, daca nu, n-o sa mai tina minte nimeni ce ai spus pe aici.

| LaviniuA explică (pentru relian):

Nu pot sa spun ca mai citesc si copiii pe aici.

| relian a răspuns (pentru LaviniuA):

Ba poti, copiii care citesc, oricum nu pricep laughing, iar daca e categoria potrivita, nu vad de ce sa nu spui. Indiferent ce spui, o faci in conditii civilizate, normale, asa ca spune nu fi zgircita laughing

| LaviniuA explică (pentru relian):

Nu pot, ca dreptul la libera exprimare a disparut atunci cand a inceput pandemia. Am nevoie de cont daca stii la ce ma refer happy

| ShinigamiX a răspuns (pentru LaviniuA):

Toti cei cu conspiratii si supra conspiratii...
Trebuie sa gandesti omeneste, sa ai incredere in oameni. Nimeni nu spune o minciuna asa ca vrea el sa moara toti. Cati din oameni nu au zis diverse lucruri: daca esti bolnav bea apa multa, aspirina, esenta de eucalipt, inhalari. Si tot felul de experiente. Eu va zic din propria experienta: in spitale s-au omorat oameni din neglijenta, sau voit. Spaga. Bani. Stati departe de spitale. Covidul se trateaza acasa. Sa zis de Ivermectina. Da merge. Este tratament de baza. Insa cel mai bine sa nu iei. Te face varza, vraiste in 10 zile. Mai rau decat cancerul. Esti un mort viu. Asta daca ai corpul bun si sanatatea buna si esti zen. Daca nu, mort. Asa ca feriti va. Scoli deschise, joburi...astea sunt fortate. Economia trebuie sa mearga, avem nevoie de sclavi. Dar se moare de covid. Acum cu vremea asta... o sa fim iar

| StrongHeart a răspuns:

Pentru tanti Violeta, Violata sau Veoleta, nu stiu exact cum o cheama, tanti asta care mi-a dat ignore ca e o frustrata cu prea mult timp liber. Transmit un mesaj pentru matale:
Poti sa iti tii tulipinile acasuca in Australia, ca in Romania inca se traieste liber si sanatos si nu avem nevoie de restrictii de la canguri cu juma' de creier care belesc ochii toata ziua la televizor.
Hai, sa ne traiesti, sa nu te imbolnavesti, doamne fereste de la atata spaima si isterie nefondata. Muah kiss u

| Yuoia a răspuns:

Va mai fi multi ani. Nu se stie cat de grav.
Dar citisem de o noua pandemie si mai urata. I-am uitat numele. Transmisa tot prin virusi ca e mai usor. Apropo de ce spune Violeta, nu e nevoie sa zboare avioanele. Virusii se raspandesc prin aer. Iar vantul are granitele deschise.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu, dar în China e iadul am văzut. Prin hrana ne vom îmbolnăvi, și cei care s-au vaccinat vor trece prin multe chestii nu tocmai pozitive

| LaviniuA explică (pentru anonim_4396):

E iadul acum cu covid in China vrei sa zici?
Vor trece prin chestii nu tocmai pozitive zici? Exemple? Chestii gen boala lui Calache sau mai hard, gen raul Styx?

| anonim_4396 a răspuns (pentru LaviniuA):

Da,este!, că președintele lor este psihopat! Sunt un număr foarte mare in carantină, sunt oameni bătuți pe străzi și chinuiți, sprey-ati all the time, e nebunie, asta fiindcă vor sa ajungă la 0 infectari cu covidel, e o dictatura horror cu pandemia, trăiesc orori oamenii aia. Ce a fost la noi e un mizilic.
Eu cred că o să vina și la noi, tot de la ei a venit.
Bill gay e responsabil pentru covid și toate cazurile de omucidere

| ShinigamiX a răspuns (pentru anonim_4396):

Da deja le simt. Am avut si covid si vaccinuri. Dar eu am corpul adaptabil gen de calugar, vegetarian, echilibru, zen. Cei cu shaorme, corp slab nu au nicio sansa.
Inima imi e mai slaba, plamani, cam tot. Se reface greu.

Si zici de mancare? China e viitorul lumii. Cred ca trebuie sa ne gandim la proiecte gen comunism survival.

Eram foarte precaut si sunt precaut. Port mereu masca, sunt huiduit pe strada in Ro. Jn Korea si Japonia sunt seriosi insa.

| ShinigamiX a răspuns (pentru anonim_4396):

Este logic. Marii oculti, pedo aia cu bani, ei se k pe ei de frica de la virus. Si vor eliminarea lui. Asta e ideea. Si vor recurge la orice pentru a l elimina. Eu cand zic ca vor fi cele mai sumbre scenarii. Nu sunt pesimist. Sunt pozitiv, asa cum am fost mereu, pana a murit mama de cov la 55 de ani, iau facut aia felul in spitale. Ganditi la modul militar, astia barbati si care sunt mai rasariti. Altfel riscam extinctie

| anonim_4396 a răspuns (pentru ShinigamiX):

Și mie mi-a murit mama de covid e cam trist dar oricum nu putem face nimic, la judecata cu toții vom plăti nimeni nu va scăpa
Da e posibil sa îți fi ucis ei mama prin protocoalele lui arafat de omucidere

| Kaonashii a răspuns:

Nu stiu, nu prea ma intereseaza. Epidemii au fost intotdeauna si o sa mai fie

| ShinigamiX a răspuns:

Oamenii vor muri de covid pe capete, dar mortalitatea declarata 0. Dabi acum a inceput pandemia

| Adinita21 a răspuns:

Vaccinuri sa fie.ca prosti de intepat se gasesc.