| Girly97 a întrebat:

Care este diferenta dintre izolare la domiciliu, izolare institutionala, carantina la domiciliu si carantina institutionala?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Izolarea la domiciliu o faci tu din propria vointa.

Izolarea institutionala nu cred ca exista.

Carantina la domiciliu o faci pe baza unei decizii oficiale a unei instituții.

Carantina instituțională o faci obligatoriu intr-un spațiu pus la dispozitie de stat. Asa cum faceau anul trecut in starea de urgenta cei ce reveneau in tara

| mihaela000ela a răspuns:

Carantina este obligatorie pentru cei care vin din zone de risc maxim. Carantina instituționalizată când un individ este plasat de autorități în centre speciale de carantină pentru o anumită perioadă de timp; izolarea la domiciliu (menționată și ca auto-izolare), când un individ are obligația de a rămâne pe raza locuinței pentru o perioadă de timp hotărâtă de autorități.