| DeeaDiDi123 a întrebat:

Care este perioada minimă de timp în care îți pot apărea simptomele de covid după ce ai avut contact cu cineva?
Am avut covid la un momendat și tot încerc să aflu de la cine l-am luat

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Faci o lista de suspecți si le răpești într o camera, si le induci suferințe pana când unul va recunoaște, eu ți am dat COVID plsss ai mila de mine

https://www.imdb.com/title/tt1258197/

| Wr3nch a răspuns:

Scrii mult si prost. COVID se transmite prin saliva. Daca ai stat langa unu fara masca si o tusit, l-ai luat. Daca folosesti aceiasi sticla il iei. Se stie si ce e, si cum functioneaza, dar e greu de folosit Google.

Răspuns utilizator avertizat
| NLS a răspuns:

Intervalul minim nu il cunosc, dar cunosc cateva persoane care au facut boala la 3 zile dupa ce au avut contact cu grupuri de persoane (mici petreceri de pensionare, de absolvire, chestii de genul in care esti inconjurat de 20-30 de persoane).
Persoane care nu au avut alte activitati si iesiri in afara acelor avenimente, deci se presupune ca de acolo l-au luat, mai ales ca s-au imbolnavit mai multi din respectivele grupuri (insa nu chiar toti dupa 3 zile, la unele a durat 4-5).

| Brizbriz a răspuns:

99% 3 zile
1% 1-2 zile... insa in general atunci faci GRAV, inseamna ca ai tipul de gene de care se lipeste cel mai tare covidu'
din cate am inteles variaza de la nu se lipeste deloc (toata familia - 7 persoane fac covid, dar nevasta nu are nici pe dracu' si iese negativa cu toate ca i-au facut 3 teste PCR departajate la cate 2 zile) sau nu ai simptome deloc, pana la esti tanar, sanatos, dar faci covid si mori

| aumih16 a răspuns:

Nu mult o zi, doua, trei! in general daca esti in contact cu cineva! adica te duci la o petrecere absolvire etc! si de acolo te poti infecta si tu daca stai cu cel mult 20-30 de persoane! intri si tu in contact! dar si alte persoane! dar ti-am zis spus ca nu stai chiar asa mult!

| cuvant a răspuns:

Buna Deea,
E foarte greu sa iti dai seama de la cine ai luat Covid.
Simptomele de obicei incep sa apar dupa 3 zile dar inca din a doua zi oboseala sau durerile de gat pot aparea.
Simptomele mai puternice apar dupa 5 zile.
E greu s-a spus de la cine ai luat si cred ca e mai bine sa fii multumita ca esti sanatoasa.