| Elliiieo3 a întrebat:

Cat costa testul covid care trebuie pentru restaurante si cat e valabil, unde se face (doar cu programare?). Nu se poate manca nici la terase fara certificatul verde?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Viata unuia care nu se vaccineaza va fi foarte limitata si restrictionata: plimbari prin parc, mancat si baut acasa, cumparaturi numai online, petreceri numai acasa si privit nunti la televizor, ca nici acolo nu vei avea voie sa mergi.
Cu serviciul aceeasi poveste, te accepta la interviu sau servici, numai daca esti vaccinat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca localitatea are peste 6 la mie nu poti intra cu test. Doar vaccin sau dovada ca ai trecut prin boala in ultimele 6 luni.

| darrio2007 a răspuns:

Trebuie sa ai certificat verde pe care il vei avea doar daca esti vaccinat.

| Simpatic a răspuns:

Ajungem sa comandam mancare acasa sau sa luam de la restaurant la pachet, eu asa fac.
Vom sta iarasi in casa 1 an de zile (si nu dau vina pe autoritati ci pe boala!) incat ne umplem de anxietate.
Vina este a porcilor de chinezi si a celor care au participat la crearea acestui monstru biologic, nu a guvernelor ca ne vor vaccinati chiar daca multi au de castigat si din asta.

| Celcestietot a răspuns:

Variaza in functie de test, dar, asa, aproximativ 100 de lei. Nu, nu se poate manca la terase fara certificat.

| cfrtobias a răspuns (pentru Celcestietot):

Dar intrebarea e poate nu e facut deageaba test, daca nu esti vaccinat? te lasa?

| Elliiieo3 explică (pentru cfrtobias):

Stiam ca se accepta ori cu vaccin, ori cu test negativ, ori cu dovada faptului ca ai trecut prin boală

| timidu89 a răspuns (pentru Elliiieo3):

Dovada nu e valabila daca au recut 6 luni de la infectare. Faci vaccinul si asta ewinking eu am facut o prima doza ieri. Testul costa 90 lei si e valabil doar 72 ore.

| gabicoo a răspuns:

Mai simplu e să te vaccinezi! E și gratis!

| Elliiieo3 explică (pentru gabicoo):

Cică lucrurile gratis te costă scumpwinking

| gabicoo a răspuns (pentru Elliiieo3):

Stii care e diferenta dintre gratuit si degeaba?
Scoala e gratuita dar unii o fac degeaba.

| Lukasssz a răspuns:

Daca in localitatea ta sunt 6 infectari la mia de locuitori nu poti sa intri cu test.

Răspuns utilizator avertizat