| AlexDorinel a întrebat:

Cati oameni vor muri in total de coronavirus in lume? Si de cate ori este mai mare numarul cazurilor fata de cel oficial?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La intrebarea asta iti poate raspunde numai Dumnzeu si doar peste 1-2 ani, cand va apare vaccinul si va oprii virusul, iar cei slabi sau bolnavi, vor fii deja morti.
Dar iti putem spune cati au murit pana ieri, de la inceputul pandemiei: peste 1 milion jumate de oameni, mai precis 1.628.238 si cifra continua sa urce alarmant, zi de zi.
Romania a ajuns la cifra de 13.500 de morti

Uite aici statistica lumii, unde fiecare tara isi pune cifrele, zilnic:
https://www.worldometers.info/coronavirus/

cifra reala a mortilor este de 10 ori mai mare, datorita tarilor care nu au inca internt sau suficiente teste sau oameni, sa poate face testarile si raportarea. Tarile super sarace precum india, Cambodgia, Vietnam samd sunt foarte sarace si nimeni nu ajunge sa-i testeze pe toti, ca sa poata face o raportare corecta.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Din pacate (sau fericire) nu stim raspunsul la aceasta intrebare, putem doar sa ne dam cu parerea.

| RoCkKiD a răspuns:

N-ai de unde sa stii, numarul de decese o sa depinda de masura in care oamenii vor respecta regulile si se vor proteja.

Cat despre numarul de cazuri iar e imposibil de zis, ai tari care au populatii numeroase si abilitati de testare limitata. Daca te uiti la india, brazilia, pakistan, bangladesh, tarile din africa, acolo e posibil sa fie mult mai multe cazuri dar nu isi permit sa testeze toata populatia. In europa si america de nord probabil cifrele oficiale sunt destul de aproape de adevar.

| StrongHeart a răspuns:

Totul e in mintea noastra,de acolo pleaca toate bolile de fapt.O persoana moare atunci cand nu mai vrea sa traiasca si o spun pentru ca am avut probleme grave de sanatate si am scapat pentru ca am crezut ca ma pot vindeca.
Am cunoscut persoane ce s-au vindecat de boli terminale,exista, cazuri rare, dar exista.
Sa te uiti toata ziua la tv si sa asculti la radio si sa te iei dupa ce spun toti e sinucidere curata.
Oricum toti murim, asa ca de ce ne temem? Atata timp cat nu e dureroasa, o astept cu bratele deschise pe doamna cu glugă si coasă.

| zilog a răspuns:

Gata s-a terminat cu corona virus
eu abia astept sa se dea drumu la vaccinat sa ma duc sa fac vaccinul primul
sa scap o data de stres că m-au innebunit toata ziua numai rahat la televizor nu poti sa asculti un post de radio ca gata corana corana

asa ca daca ma vaccinez scap de stres si daca va vaccinati si voi scapati de toate stresurile
si termina si astia de la televizor cu coroana

gata se va termina cu corona

| MingDynasty a răspuns (pentru zilog):

Eu am inteles că e periculos să iti faci vaccinul nu sti daca vor vrea să bage o substanta in tine si să mori mai rapid

| suntserios a răspuns (pentru MingDynasty):

Sa nu iti faci.
Raman mai multe doze pentru restul. E ok.

| zilog a răspuns (pentru MingDynasty):

Acum doream să scriu multe dar ideea este asta
https://www.youtube.com/watch?v=SGtOCl3JHGk

| Nilsson a răspuns:

Stați liniștiți fraților, nu se moare de virusul ăsta chiar așa cum se spune la televizor.
Numărul real de îmbolnăviri este mult mai mare, căci majoritatea sunt asimptomatici și nu au de ce să se testeze dacă nu au nimic, și implicit și ponderea deceselor este mult mai mică.
Iar dintre cei decedați, cei mai mulți sunt foarte bătrâni ori au comorbiditati.
Un bolnav de cancer cu metastază, dacă iese pozitiv la test și moare, este declarat ca decedat de Covid.

| goguPatent a răspuns:

Inca 1 milion va muri probabil.

| MingDynasty a răspuns:

Pâna acum in lume sunt undeva la 73.247.000 cazuri.
cati oameni vor muri e greu de spus depinde de cat mai dureaza dar trebui să ajunga pâna la 100.000.000 daca creste la fel de rapid până in luna martie presupun dar cum nu creste atat de mult după parerea mea ar trebui sa fie 100 mil pâna la jumatea anului viitor