| anonim_4396 a întrebat:

Ce amendă poate lua o persoană diagnosticată pozitiv cu Covid dacă părăsește incinta locuinței sale în timpul perioadei de carantină?
Dar un membru al familiei acesteia?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Dintrebare a răspuns:

Daca paraseste locuinta si raspandeste boala, e infractiune si poate primi inchisoare de la 6 luni la 2 ani sau amenda. Iar daca fapta este din culpa, pedeapta e un pic mai mica. Cuantumul amenzii se stabileste in functie de mai multe crierii, deci nu poti stii exact unde te incadrezi. Din cate am vazut la stiri, se da amenda de 1000 de lei celor care nu au covid, dar participa la petreceri. Deci pentru situatia despre care intrebi tu, amenda sigur este mai mare. Iar legat de controlul politiei acasa, am o prietena care a stat in carantina si nu au sunat-o si nici nu au vizitat-o deloc. In schimb stiu si oameni care au fost vizitati zilnic.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Amenda este 3000 lei
Si Politia face control zilnic, acasa la cel carantinat, la ore diferite.

| Violleta2022 a răspuns:

Nepotul meu s-a intors de curand din Belgia si a intrat automat in carantina. Este pentru a doua ora cand vine in mai putin de 6 luni in tara si pentru a doua oara, cand este obligat sa intre in carantina.
A fost verificat zilnic, timp de 10 zile, de Politia locala, la ore diferite, ca sa nu poata pleca de acasa.
Am uitat sa mentionez, venise cu adeverinta ca a facut testul covid cu 24 de ore in urma in Belgia si venise cu avionul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Intre 1000 si 5000 lei