| RAY a întrebat:

Ce logica au unele argumente anticovid? Cica statele conspira impotriva cetățenilor si inchid totul, adica singuri isi taie craca de sub picor?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
21 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

I-am raspuns lui StrongHeart aici ce parere am. Virusul exista, dar unii foarte mari profita de asta pentru a se face si mai mari.
Nu isi taie singuri craca deloc, cand isi vor aranja ei treburile si preiau ce mai e de preluat de la cei ce nu mai rezista ca firme si altele, o sa apara tratamentul, vaccinul ca lumea (nu ca acu ca izolat se foloseste sau alte vrajeli).

Asta este o varianta, dar nu sunt sigur ca asa e.
De ex tu ai o firma, nu mai merge, ti-o iau ei pe nimic, o dai, ca nu ai incotro, pe principiul asta. Vine cineva sa o cumpere, tu nu stii cine e ala.
Aia de sus de tot niciodata nu pierd, ei castiga, falimenteaza, cumpara, si dupa ce trece smecheria, gata, au mai mult ca pana acum.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Sincer eu tot nu inteleg ce ar avea de castigat sa bage bage economia mondiala in colaps, ce sens are pe bune, cine castiga? aia care vand masti si produse de ingrijire, aia vor suprematia mondiala, apropo china o duce cel mai bine, desi china vrea asta laughing laughing ei au facut virusul ca sa fie nr 1 in lume, culmea e ca la ei au murit cei mai putini

| StrongHeart a răspuns (pentru Mosotti):

Exact,in timp ce omul de rand mananca legume,fructe cu pesticid si chimicale sau carne ieftina din magazin,ei sunt foarte atenti de unde isi procura hrana,au cei mai buni doctori, etc, banul conduce toate partidele.
Unii din ei au buncare construite in caz de ceva sau locuri special amenajate unde au toate conditiile.
Speram sa fie tot raul spre bine, adica sa nu porneasca vreun razboi, desi razboiul se duce pe mai multe fronturi.Dar nu cred ca este cazul pentru ca deja oamenii au construit arme prea puternice si ar fi devastator daca ar incepe ww3.
Sunt multi dilai gata sa moara si sa omoare cu sange rece pentru scopurile astora, uite de exemplu' era o inregistrare cu niste soldati americani care au omorat civili cu tot cu copiii lor si spuneau ca e vina lor ca si-au adus copiii pe front si trageau in ei de parca erau niste animale.
https://www.youtube.com/watch?v=20LkYvEZOZs&ab_channel=TheYoungTurks

Acum din ce am inteles vaccin nu este inca sau cel putin asa spun ei.
Important e sa se trezeasca oamenii si sa intre in politica si oameni capabili, macar sa mai echilibreze coruptia si nebunia de acum.Si nu doar in politica,avem nevoie de cercetatori in medicina si in alte domenii,dar sa foloseasca stiinta in scopuri bune,sa beneficiem toti,nu doar cativa care sunt bogati.
Sanatatea ar trebui sa fie un drept cu care te nasti,nu un privilegiu.
Sa nu mai investeasca banii in domeniul militar,sa bage bani in sanatate,in justitie,dar daca sunt oameni care vor depopularea,chiar si oameni de rand cred in tampenia asta,eu cred ca e loc pentru toti oamenii,e mare Pamantul si are resurse pentru toti dar nu putem opri niciodata lacomia bogatilor,trebuie sa invatam sa ne procuram singuri tot ce avem neovie,sa nu asteptam de la guverne.
Nu se face nimic in privinta multor probleme,cum am zis, saracie, poluare, foamete.
Am lucrat in domeniul alimentatiei publice o vreme si am ramas socat cata mancare se arunca, mancare ce ar putea fi data cui are nevoie.Sunt conditii mizere in spitale, gunoaiele trebuie reciclate, separate, vad ca inca suntem in urma cu zeci de ani ca mentalitate.

| RAY explică (pentru StrongHeart):

Sunt conditii mizere in spitale, gunoaiele trebuie reciclate, separate, vad ca inca suntem in urma cu zeci de ani ca mentalitate.

cu sute de ani in urma,ne place circul,ipocrizia, prostia si lenea atat, nu vezi cat de sfinti, moralisti se considera astia, cat de perfecti se considera ei ii si judeca pe alti

| StrongHeart a răspuns (pentru RAY):

Unii o fac din pura inconstienta,unii cauta o scuza pentru tot ce se intampla,dar sunt si oameni care chiar traiesc o viata sfanta sa zic asa,adica genul ala de persoana care te ajuta fara sa ceri,care iti vorbeste frumos, care nu judeca, sunt foarte putini, dar exista, am intalnit.Chestia e ca sunt foarte putini astfel de oameni,chiar daca tindem sa credem ca nu exista,ei exista,dar nu auzim de ei pentru ca ne place drama si cearta,nu ne plac oamenii pasnici si de folos.
Multi se complac in mizerie si in durere si dau vina pe ceilalti in loc sa isi asume, sunt de acord.
Pana si in biblie scrie sa judeci si sa urasti pacatul, nu pacatosul, deci cei care stau sa judece pe altii, gresesc dupa propria lor dogma si automat se contrazic pe ei insisi.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Am zis ca nu e sigur ce zic, insa poate fi.
In primul rand se mascheaza colapsul mondial care oricum venea in curand din cauza picajului economiei ca vine criza aia din care nu ne vom reveni, asa exista motivul ca din cauza asta va fi asa, nu ca din cauza lor ca sistemul capitalist e praf si ca din cauza lui s-a ajuns aici.

Aia care vand masti, vaccinuri vor avea suprematia si cine stie cine e in spatele acelor firme, ghici cine? Aia mari de tot poate.
Si alta varianta, bagatul economiei in colaps face sa poata ei cumpara multe chestii ieftin, iar cand trece treaba, raman cu ele.
De ex pica treaba, lumea nu mai are bani da? Scad preturile terenurilor, caselor (e doar un exemplu), eu vin si le cumpar ieftin, dupa aia trece problema si eu raman cu casele, restul cu mai nimic.
Firme in faliment, vin si le iau, la fel se intampla, si ceva de genul.

In criza se cumpara, nu se vinde, iar cine trebuie nu da niciodata faliment si are tot timpul bani, iar aia afectati nu sunt deloc aia, pica economia pentru aia mai de jos.

In China au murit putini ca au aplicat masurile care trebuie, de aia, ceilalti sunt fraieri, nu au fost in stare sa faca ce a facut china.

| Mosotti a răspuns (pentru StrongHeart):

Asa este. Tu stii ca lumea pe ce lume traiesti, multi nu stiu, de aia nu cer ce trebuie, se duc la vot si rotesc la infinit grupurile de interese. Votam asa de suprafata ca sa arate ca e democratie.

| StrongHeart a răspuns:

Ce inseamna anticovid pentru tine?
Eu de exemplu cred ca virusul exista,dar nu mi se pare nebuna ideea ca anumiti oameni in pozitii inalte din politica si media
s-ar folosi de situatia actuala pentru restrangerea libertatilor omului de rand,pur si simplu,nu mi se pare deloc nebuneasca ideea,stim deja cat de corupte sunt guvernele si ca politicienii sunt doar niste oameni pusi acolo de alti oameni si tot asta.
Poate sunt doar cateva persoane din miliarde care se gandesc sa iti taie craca de sub picior,restul doar se conformeaza noilor legi si reforme si fac ce li se spune.
De pe vremea imperiului roman si chiar inainte de asta,conducatorii au cautat noi metode sa isi supuna cetatenii,asta a fost visul tuturor conducatorilor,sa conduca lumea,s-au folosit de sclavi de construiasca toate civilizatiile din trecut,poate si noi traim o forma de sclavie moderna.
Stim deja ca se fac experimente pe populatie,deci asta nu e conspiratie, e fapt.
Teoria cea mai raspandita azi este ca vor sa uneasca toate guvernele intr-un singur guvern, o singura religie, o singura limba si oamenii vor fi microcipati.E doar o teorie, dar nu mi se pare absurd sa crezi ca din 8 miliarde de oameni,sunt cativa,care se intampla sa ocupe pozitii mari in societate,gen cei ce au fondat sistemul,un anumit popor,care se crede ales,aceeasi care au construit piramidele,aceeasi care au finantat razboaie si aceeasi care au puterea,pentru ca detin bancile,inclusiv federal reserve,detin actiuni la toate trusturile de media,deci pot schimba opinia publica foarte foarte usor.
Nu mi se pare deloc absurd,daca cercetezi fenomenul si privesti totul cu un gram de scepticism.
Toata lumea e speriata si frica ne controleaza.
Eu nu cred ca trebuie sa purtam sepci de aluminiu pe cap si sa fim paranoici,cred ca trebuie sa luptam impotriva unui sistem defect,m-am convins de foarte mult timp ca guvernele nu au cel mai bun interes pentru cetatenii sai.
E totul un teatru,nu vezi ce a ajuns America,dintr-o mare putere?
Sistemul e defect din radacini si nu stiu cat o sa mai reziste.
Poate e doar o teorie, sau poate nu e sau poate nu o sa traim noi astfel de vremuri, razboaie si mai stiu eu ce, dar trebuie sa fim pregatiti de orice, eu unu' nu am nici cat negru sub unghie incredere in guvernele actuale.

| RAY explică (pentru StrongHeart):

De ce sa faca statele asa ceva? Sa iti blocheze economoia, adica astia vor criza mondiala iar

| StrongHeart a răspuns (pentru RAY):

Nu e vorba de state, 99% din oameni vor sa fie bine pentru toata lumea,lucreaza pentru binele comun in sistem, fie ca e vorba de angajati ai statului, doctori, avocati, etc, dar exista acel 1% care controleaza economia, astia sunt cei mai puternici atat financiar cat si ca influenta si ei fac cartile sa zic asa, ideea e ca sunt interese peste interese la nivel foarte inalt.
Toti vorbesc de Bill Gates si se acuza mult fanaticii conspirationisti ca sa para un lunatic oricine are o opinie diferita, adica sa ii bage pe toti intr-o oala si pe aia care zic ca pamantul e plat si pe aia care zic ca 9.11 a fost inside job de exemplu.
Dar nimeni nu vorbeste de Epstein si legaturile lui cu politicieni,de Clinton, de fratii Podesta.
Toti vorbesc de Bill Gates, care habar nu avem, eu zic, poate omul chiar vrea binele cetatenilor si chiar cauta o solutie la probleme, am auzit ca citeste foarte mult si incearca sa rezolve probleme gen boli sau problema in Africa ca nu au apa potabila.Deci il baga pe asta la inaintare care chiar cauta solutii, de parca ar fi el cel mai puternic om, e doar un om, atat.Chiar daca e miliardar in dolari,tot nu e mai puternic ca unele familiii care se zice ca detin trilioane,sau aia care detin bancile,pai ei fac banii,nici nu mai e vorba de bani acolo,daca ei printeaza banii,in fine discutie lunga,ideea pe scurt e ca Bill Gates s-ar putea sa nu aibe nici o treaba si chiar sa caute solutii la probleme,dar media spala pe creier si oamenii ajung sa creada orice si se creeaza o divizie intre oameni, de fapt asta e unul din scopul acestor oameni puternici, sa divizeze populatia, sa ne certam pe cacaturi inutile sa nu mai acordam interes altor lucruri importante, de exemplu ca se defriseaza paduri, ca e poluare prea multa si multe alte probleme.

| Mosotti a răspuns (pentru StrongHeart):

Corect! Sistemul e defect pentru ca, sistemul capitalist a murit, cand nu mai are piete de desfacere moare, asa ca fara schimbare de sistem, nici o sansa, iar cum nu vor sa renunte la capitalism, va fi foarte nasol. De aia pica peste tot economia mai putin in China unde nu e total capitalism ci si un socialism care are un foarte bun rol, ca ala mai e si pentru om nu doar pentru ban si bogati.
Nu e doar o teorie sunt fapte, se vede, cum zici, uite SUA ce a ajuns, oamenii o duc din ce in ce mai prost, ar datorii cat casa america.

Iar cu manipularea asa e, asta cu virusul nu face decat ca unii foarte bogati sa ii inghita pe altii mai jos ca ei, firme care dau faliment, care nu se mai pot sustine, nu ca au facut special covid-ul neaparat, dar cu ocazia asta aia se intampla.
Adica niste rechini se vor ingrasa mai tare, si dupa ce s-au ingrasat cum trebuie si si-au facut treaba, apare si tratamentul, vaccinul si gata, s-a rezolvat, ca asa sigur ca nu au aranjat ei asta nu sunt.
Mai ales sa mascheze si criza mondiala ca sa zica ca pica traiu din cauza virusului, nu ca economia pica din cauza lor.

Nu uita ce a zis seful bancii mondiale in 2017 "vom avea o pandemie mai repede decat ne asteptam", de unde stia?

Dar virusul exista pe bune, asta clar.

| minrest a răspuns (pentru StrongHeart):

1.Nici una din restrictiile adoptate nu e de natura sa creasca puterea statelor asupra cetatenilor. Absolut de loc. Alegerile libere, libertatea presei, libertatea de asociere nu sunt afectate de aceste restrictii. 2. Oamenii de care vorbesti nu detin bancile, nu detin mass-media si nu controleaza guverne. Asta este o teorie a conspiratiei care are rostul de a justifica o dictatura absoluta, stii bine ca exact teoria asta a justificat dictatura nazista. Fara teoria asta, numita antisemitism politic, nazistii nu ar fi avut justificarea sa distruga democratia in Germania, si apoi in Europa. Nimeni nu ar fi fost prost sa renunte la drepturi aiurea, asa ca nazistii au sustinut ca drepturile astea erau aparente, si ca oamenii traiesc deja intr-o dictatura.

| StrongHeart a răspuns (pentru minrest):

Libertatea ****, te conformezi sau nu.Asta e sistemul.

| RAY explică (pentru minrest):

Nu exista libertate de exprimare, luam ca exemplu TPU am voie sa ma exprim doar in termeni regulamentului daca ma exprim liber sunt banat, nu a existat niciodată libertatea de exprimare, democratia este mai rea ca comunismul.macar stiai naibi ca te urmareste,acum te urmareste toti, orice aplicatie, site te urmaresc, stiu locatia ta, am dat o cautare nike ce sa vezi erau doar cu nike si pe TPU, Facebook stie cu cine ma intalnesc, tu vb de libertate, au murit aia in 89 pentru o iluzie, nu vezi ca daca spui cv automat faci discriminari, trebuie sa accepti absolut totul daca nu esti considerat un gunoi, daca spui ca homosexualitatea nu este normala iar sexul se face intre o femeie si un barbat esti banat asa sa ajuns omule, nu vezi ce se promovează? Homosexualitatea, ca o fata sa o faca cu toti, o fata cuminte si virgina este vazutq ca o ciudata

| StrongHeart a răspuns (pentru minrest):

Daca nu te conformezi esti pus la zid, daca esti in minoritate esti pus la zid, sexismul si rasismul sunt lucruri reale.Democratia e un haos controlat cum spunea cineva. Legile le dau baietii destepti, iluzia de libertate este cea mai mare minciuna pe care o traim.Esti liber doar post mortem cu adevarat.Pana atunci esti intr-un sistem controlat.
Nazistii nu erau cele mai luminate minti si au facut prapad pentru ce credeau ei ca e adevarat dar sa crezi ca esti total liber azi cand e clar ca nu e chiar asa mi se pare ca trebuie sa fii putin cu capul in nori.
Esti liber, dar cu limite, mi se pare normal, ar fi un haos si mai mare daca fiecare ar face doar ce-l taie capul.

| RAY explică (pentru StrongHeart):

Catgoric,ai un regulament care trebuie sa il acxepti, vb de toata viata, nu accepti te fac astia, oameni sunt nepasatori si se acomodeaza

| RKBlue a răspuns (pentru RAY):

"daca spui ca homosexualitatea nu este normala iar sexul se face intre o femeie si un barbat esti banat "
RAY, mai bine banat pe internet si de cineva cunoscut decat sa te aud eu spunand asta si sa te iau la bataie.
Sa vezi dupa ce normalitate mai vrei laughing

| RAY explică (pentru RKBlue):

Daca esti fata te astept cu mare drag

| RKBlue a răspuns:

Sper sa ajungem la o noua perioada asemanatoare Iluminismului.
Oamenii devin tot mai prosti.Nu ma crezi? Uita-te pe statistici.
Suntem bombardati cu reviste si emidiuni de divertisment care ne prostesc.
Tot mai multi oameni nu au o tangenta cu politica.
Uita-te in SUA.In anii '40,'50,'60, la liceu se facea politica. Oamenii invatau legile si constitutia, invatau sa aiba prorpiile opinii.Au avut loc niste schimbari de legi,bum! Oamenii au iesit in strada cu sutele de mii sa protesteze! A avut loc razboiul din Vietnam.Bum! Oamenii au iesit in strada sa protesteze impotriva manevrelor guvernului care nu erau legale.
Ce s-a intamplat dupa? Poltica nu a mai fost studiata in liceu...
Ce fac oamenii acum? Protesteaza pentru un criminal ucis de politie,numesc asta rasism,desi nu s-a dovedit ca ar fi fost rasism(si nu ma intelege gresit,urasc rasismul) dar cand se da o lege care ii afecteaza,stau ca prostii in casa sau in parc.
Oamenii de la putere vor sclavi.
Cum ai sclavi? Daca oamenii sunt prosti.
Am ajuns sa nu mai depindem de agricultura si munca facuta total fizic ci cu ajutorul masinariilor,deci oamenii nu mai trebuie sa fie super descurcareti sau sa fie sanatosi.
Ai nevoie de inteligenta sa apesi butoane la fabrica? Nu,ai nevoie de repetitie.
Ai nevoie de inteligenta ca sa fii profesor?(ei bine,nu neaparat. Stiu cazuri de profesori care predau si nu poseda aproape nici un dram de inteligenta)
Vestea buna? Istoria se repeta!
Nu,nu sunt adept al teoriilor conspirationiste dar se stie ca nici un sistem politic nu tine o vesnicie, deoarece trebuie sa se adapteze(Si la un anumit punct de fapt se schimba cu totul) la nevoile actuale ale cetatenilor.
Partea naspa?
S-ar putea ca urmatoarea rabufnire(care nu trebuie sa fie in viitorul apropiat,dar probabil va fi in urmatoarea suta de ani) sa afecteze minoritatile, femeile si practic tot ce am castigat odata cu ultimul secol.
Desigur, asta e doar o teorie.
Dar vezi cum democratia, neoliberalismul, comunismul, nu dau roade pe nicaieri.
Peste tot vezi noi stiri despre probleme noi si guverne care nu fac fata sau pierd increderea cetatenilor.

Sau, va veni al treilea razboi mondial.
Anyway, traieste-ti viata, mananca legume si fructe, nu uita sa te hidratezi si dormi suficient.
Acum ma duc sa cumpar lapte.Bye,bye!

| RAY explică (pentru RKBlue):

Pofta buna

| RKBlue a răspuns (pentru RAY):

Multumesc!