| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de magazinele care vor oferi reduceri celor care se vor vaccina?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| badpanda a răspuns:

Nu mai intru, mai ales ca o sa intalnesc doar vaccinati, nu cred ca sunt o companie placuta.

21 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți oferi reduceri de prețuri cu asemenea motivație, făcând astfel propagandă împotriva vaccinării, și oferind pentru aceasta beneficii materiale. Va fi considerată călcarea legii împotriva răspândirii bolii iar proprietarilor li se vor aplica prevederile legii.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Pai vaccinarea nu e obligatorie, de ce nu as putea?

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este obligatorie. dar care este scopul ei? Stoparea răspândirii covidului, lupta medicală pentru viață. Nu poți să fii obligat, să te vaccinezi. Este opțiunea ta pesonală, indiviudală. Se vor cheltui miliarde, se vor face eforturi enorme pentru vaccinare, deci pentru salvare de vieți. Ce face premierea aceea? Se opune acestui efort și îl boicotează. Se opune luptei pentru viață, deci este criminal. Ești liber să ai o opinie și o atitudine personală, dar nu ai voie să o forțezi la alții printr-o premiere, facilitate economică.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

De ce

| Dddonkey a răspuns (pentru sadrian46):

Oare are aceeasi gandire societatea sau guvernul si in cazul avorturilor?
Sau milioanele de oamenii care s au omorat din cauza disperarii, oamenilor care nu au avut acces la spitale cu alte bolii si au murit? Dar sunt de acord cu tine ca poate ideea lui de a da reduceri pentru o decizie care apartine unui individ dar ma intreb oare chiar crezi ca cineva care chiar crede in vaccin nu l ar primi doar ca sa aiba reducere la bulionul sau orice produs ar vinde?

| sadrian46 a răspuns (pentru Dddonkey):

Aici ai pus o problemă. Mă vaccinez dacă cred în vaccin.
O ți îți povestesc pâțania unui pastor american din România. Nu dau licalitatea. A fost trimis aică să evanghelizeze, să își creeze propria biserică locală aici, misionar. De la zero, cu Biblia în mână și salarul plătit de acolo, doar atât. Și avea în limbajul nostru plan de recrutare, de dezvoltare, ca să poată primi subvenția în continuare. Altfel râmânea fără jucărie. Și ce s-a gândit el, să meargă în gettoul orașului la familii care trăiau 5 persoane într-o garsonieră confort trei, dintr-un salar. Și i-a provocat, invitat la primele lui predici, oferindu-le mici cadouri materiale concrete, din venitul lui personal. Și a constat asta. Până le-a oferit câte ceva, veneau la predicile lui. Nu le-a mai dat nimic, i-a pierdut. Deci ce făceau avantajele materiale? Încercau să modifice credințele celor săraci. Nu este vorba de cei ce cred în vaccin ci de cei ce pot fi influențați, de faptul că nu cred, ci cei vulnerabili prin situația lor social ecoonomică.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca ar fi posibil asa ceva... sigur o sa aiba vanzari smug

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine te-a mințit?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E o promotie pe care vrea sa o introduca tata la magazinul lui si eu fac o cercetare de piata

| Dddonkey a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi aduce aminte de cazul cu tipa din America care detinea o patiserie(cred) si a refuzat sa faca un tort unui client (gay). A fost data in judecata si mi se pare ca atrebuit sa plateasca o suma destul de maricica. Clar legile pot fi diferite in Romania, dar e interesanta ideea tatalui tau. Sa ne anuti cu rezultatele daca va decideti.

| anonim_4396 explică (pentru Dddonkey):

Pai ii primeste pe toti, doar ofera reduceri

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ok, in cazul acesta, eu nu as face parte din clienteala! Sper ca te ajuta la statistici big grin

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ce?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt susținator al propagandei anti-vaccin.

| Dddonkey a răspuns:

Haha. Nu cred ca o sa vezi asa ceva. Drepturile omului vor interveni cred, dar daca se va intampla invers va fi vazut ca o realizare si poate incurajat.

| Lamar a răspuns:

Mi se pare absolut normal sa stimulezi vaccinarea.
Si eu as face la fel daca as avea un magazin.
Dupa, fiecare e liber sa se vaccineze sau nu.

| Hsheheyehve a răspuns:

Discriminare

| Hsheheyehve a răspuns:

Multi clienti o sa piardă taicatau dacă face asa prostie
Si nici eu nu m as duce la asemena magazine
Este discriminare intre oameni
Eu nu o sa ma vaccinez
Nu m-am vaccinat împotriva gripei normale niciodată apoi o sa ma vaccinez pentru o boala care are o rată de mortalitate de 0.5% și rata de vindecare de 98% si la care trebuie sa te testezi că sa stii ca esti bolnav?laughing
Fiecare cu parerea lui
Eu respect și parerea celor ce se vor vaccina
Alegerea lor, viata lor
La cine ii e frica de virus sa se vaccineze pentru că dacă ai facut vaccinul teoretic n ai cum sa iei pentru că pentru asta ai facut vaccinul
Oms a zis ca daca esti vaccinat poti sa iei virusu în continuare și poti contamina pe ceilalți în continuare atunci și de mi-ar fi frica de virus pentru ce sa ma vaccinez?laughing

| Floydancingsaha a răspuns:

Părerea mea e ca nu ar trebui să aiba reduceri pentru cei care se vaccineaza sau pentru cei care nu se vaccineaza. Decizia ar trebui să apartina persoanei respective, nu sa incerce sa le schimbe decizia sau mentalitatea. Nu are rost sa dea reclame sau reduceri in care sa ii convingă sa se vaccineze. Cei care nu vor au dreptate, cum pot sa găsească in timp atat de scurt vaccin la un virus atat de complex cand nu au reușit in atâția ani sa găsească vaccin pentru cancer sau alte boli. Cei care sunt de acord cu vaccinarea arata cat de mult ii influențează ce spun ceilalți de la televizor. Dar cum am spus decizia apartine fiecărei persoane.

| anonim_4396 explică (pentru Floydancingsaha):

Vrea sa fie o contra oferta pentru cei care ofera reduceri cui nu se vaccineaza dar sa ofere reducere dubla

| ejprost a răspuns:

Nu